02:37:00 10.09.2025
Stiri

O nouă DISTINCȚIE pentru Ambasadorul României Daniel Ioniță, aflat la final de mandat. Ana Revenco: „Știm că România este aproape, iar noi, la rândul nostru, dorim să devenim un furnizor de securitate”

Actualitate 01.04.2022 15:36 Vizualizări1607
O nouă DISTINCȚIE pentru Ambasadorul României Daniel Ioniță, aflat la final de mandat. Ana Revenco: „Știm că România este aproape, iar noi, la rândul nostru, dorim să devenim un furnizor de securitate”

Ambasadorul României în R. Moldova, Daniel Ioniță, aflat la final de mandat, a fost decorat astăzi cu medalia „Pentru Cooperare” a Ministerului Afacerilor Interne (MAI), în semn de recunoștință pentru contribuția la intensificarea colaborării bilaterale și extinderea parteneriatului moldo-român în domeniul afacerilor interne.

Ministrul de Interne, Ana Revenco și Daniel Ioniță au trecut în revistă cele mai importante realizări din agenda de cooperare. „Vă mulțumesc că ne-ați acordat asistență și suport acolo, unde a fost nevoie. Am încredere că este loc pentru extindere și dorim în continuare să beneficiem de toate oportunitățile care ni se oferă atât pe plan operațional cât și pe plan strategic. Știm că România este aproape, iar noi, la rândul nostru, dorim să devenim un furnizor nu doar în securitate, dar în plan mult mai extins, astfel încât această frăție și aceste poduri să aibă nu doar o direcție, dar și România, în egală măsură, să simtă sprijinul nostru”, a Ana Revenco.

Citește și: Ambasadorul României în R. Moldova, decorat de Ministerul Apărării de la Chișinău, la final de mandat: „România rămâne un partener strategic valoros pentru R. Moldova”

La rândul său, Daniel Ioniță a dat asigurări de susținere și implicare pentru o continuă evoluție a relațiilor de conlucrare.

„Mă bucur că am reușit să derulăm împreună o serie întreagă de proiecte în folosul cetățenilor din R. Moldova. Plec de aici mulțumit de îndeplinirea mandatului, care mi-a fost încredințat. Relațiile noastre bilaterale sunt excelente, pentru că au fost deschise toate canalele de conlucrare la toate nivelurile. Sunt convins că, dacă vom continua să lucrăm împreună în direcția implementării inițiativele preconizate, atunci cu toții vom avea de câștigat. Un lucru cert pot să spun – R. Moldova va continua să fie sprijinită constant și substanțial, pe diverse platforme”, a conchis Ambasadorul.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte