08:12:44 07.04.2026
Stiri

MISTERUL din spatele demisiei papei Benedict: ”Sunt ŞOCAT. Este jumătate din cât îl ştiam”

International 10.05.2013 17:02 Vizualizări1246
MISTERUL din spatele demisiei papei Benedict: ”Sunt ŞOCAT. Este jumătate din cât îl ştiam”
Decizia Papei Benedict de a renunţa la pontificatul său a surprins o lume întreagă în urmă cu aproximativ trei luni. Deşi motivul oficial a fost că Suveranul Pontif este extrem de obosit şi nu-şi mai poate exercita responsabilităţile aşa cum ar dori, speculaţiile privind adevărul din spatele hotărârii sale au fost dintre cele mai variate.

S-a scris că fostul papă ar suferi de o boală gravă, precum cancerul, sau că ar avea probleme cardiace grave. Benedict al XVI-lea, care a împlinit vârsta de 86 de ani pe 16 aprilie, nu a mai apărut în public mult timp, după ce a demisionat la 28 februarie, el locuind la Castelul Gandolfo.

Speculaţiile au reapărut după ce papa emerit s-a întâlnit cu noul Suveran Pontif, Francisc, la sfârşitul lunii martie. Presa a remarcat că fostul papă a părut foarte obosit în cursul întâlnirii.

La începutul lunii aprilie, Vaticanul s-a văzut nevoit să dezmintă din nou zvonurile privind o boală gravă de care ar suferi Benedict.

"La vârsta sa, papa a avut un pontificat foarte dificil. De asemenea, el este ca orice persoană în vârstă care a muncit din greu", a explicat părintele Lombardi, purtătorul de cuvânt al Vaticanului.

Cu toate acestea, potrivit Daily Mail, cardinalul german Joachim Meisner a declarat că starea de sănătate a lui Benedict al XVI-lea s-a deteriorat foarte rău în ultima perioadă.

Meisner a declarat că a fost şocat de aspectul fostului papă, el având impresia că, din punct de vedere fizic, dimensiunile acestuia s-au micşorat la jumătate.

"Părea că s-a micşorat. La început, nu am acceptat decizia lui de a demisiona. Dar, când l-am văzut, rezervele mele pur şi simplu au dispărut. Din punct de vedere psihic, însă, el este acelaşi, nu s-a schimbat deloc", a declarat cardinalul Joachim Meisner.

Potrivit The Daily Telegraph, o jurnalistă spaniolă de la Vatican, Paloma Gomez Borrero, a declarat că starea de sănătate a fostului Suveran Pontif s-a deteriorat extrem de mult în ultimele două săptămâni: "Nu cred că-l vom mai avea mult timp printre noi". Mediafax.ro

 

 
Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
06.04.2026 08:29 703 Horoscopul zilei 06.04.2026
05.04.2026 07:55 1157 Horoscopul zilei 05.04.2026
04.04.2026 08:15 1332 Horoscopul zilei 04.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.25 1 USD 17.53 1 RON 3.97 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte