Ministerul Justiției confruntă acuzațiile avocatului lui Plahotniuc privind extrădarea sa în Moldova


Ministerul Justiției respinge ca false afirmațiile lansate de avocatul lui Vladimir Plahotniuc referitoare la întârzierea extrădării acestuia în Moldova de către autoritățile de la Chișinău. Conform instituției, aceste narațiuni nu corespund realității și nu țin cont de procedurile legale în vigoare, anunță IPN.
Ministerul Justiției precizează că a operat, în cooperare cu Procuratura Generală, în perfectă concordanță cu legislația națională și Convenția europeană privind extrădarea. De asemenea, pe 13 august, Curtea de Apel din Atena a analizat pentru prima dată cererea expediată de Procuratura Generală în 24 iulie și a hotărât extrădarea lui Vladimir Plahotniuc.
Decizia urmează să fie confirmată de Ministerul Justiției al Greciei, care va informa ulterior în mod oficial autoritățile din Republica Moldova. După finalizarea acestei etape, Chișinăul va putea implementa măsurile organizatorice necesare pentru extrădare. În plus, Atena urmează să examineze alte două cereri de extrădare transmise de Chișinău (Ministerul Justiției și Procuratura Generală). Ministerul a subliniat că, în această etapă, autoritățile elene au pe masă toate cererile și vor decide timpul examinării lor.
Avocatul fostului lider democrat, Vladimir Plahotniuc, a susținut în repetate rânduri că autoritățile de la Chișinău tergiversează extrădarea clientului său în Republica Moldova. Pe 13 august, Curtea de Apel din Atena a aprobat extrădarea lui Vlad Plahotniuc în Republica Moldova. Conform legislației elene, verdictul final este de competența Ministerului Justiției din Grecia.









































































