02:11:38 03.05.2024

Medaliatul cu bronz la JO a fost EXCLUS din cursa pentru SPORTIVUL ANULUI. Zalina Marghieva și Alexandru Șpac au luat titlul

Sport 20.12.2016 14:00 Vizualizări2450 Autor: Ziarul National

Atleta Zalina Marghieva și halterofilul Alexandru Șpac, care s-au clasat pe locul cinci la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro au fost desemnați sportivii anului de către Asociația Presei Sportive din R. Moldova (APSM). În mod normal, acest titlu trebuia să-i revină canotorului Serghei Tarnovski, care a cucerit medalia de bronz la JO, dar din cauza că ar fi folosit substanțe interzise, lucru confirmat de Federația Internațională de Canoe, acesta a fost exclus din topul tradițional al APSM.

Atleta Zalina Marghieva și halterofilul Alexandru Șpac au fost la un pas de podium la JO, iar membrii APSM au decis ca ei să fie desemnați sportivii anului în R. Moldova.

Pe poziția a treia în acest top, conform celor peste 50 de anchete îndeplinite de membrii APSM, s-a situat halterofilul Serghei Cechir, care s-a clasat pe locul șase la JO, în categoria sa de greutate.

Poziția a patra în topul APSM i-a revenit celui mai bun fotbalist moldovean în 2016, mijlocașului naționalei și al clubului FC Rostov, Alexandru Gațcan. Acesta a marcat un gol fabulos pentru naționala noastră în meciul cu Georgia (1-1) și și-a ajutat echipa de club să se califice în grupele Champions League. Grație evoluțiilor sale foarte bune, Gațcan și-a ajutat echipa să se califice în primăvara europeană, în fazele eliminatorii ale Ligii Europa.

În top 10 cei mai buni sportivi ai anului 2016 au mai intrat tenismenul Radu Albot, arcașii Dan Olaru și Alexandra Mârca, judocanul Valeriu Duminică, luptătorul de taekwondo Aaron Cook și halterofila Natalia Prișcepa.

Cel mai bun antrenor al anului a fost desemnat Soslan Marghiev, care îi pregătește pe copiii săi, Zalina, Serghei și Marina. Aceștia s-au calificat la JO de la Rio.

Cel mai bun tânăr sportiv a fost desemnat judocanul Denis Vieru, devenit luna trecută campion european printre tineret.

Echipa anului a fost aleasă naționala de fotbal pe plajă a R. Moldovei, care s-a calificat, în premieră, în play-off-ul preliminariilor Campionatului Mondial.

Toți sportivii incluși în top și-au primit ieri distincțiile în cadrul unei organizate de APSM.

29.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Avatarul Partidului Șor

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...