06:26:55 22.05.2026
Stiri

Liderul celui mai important partid de la guvernare, la un pas de a fi ÎNGENUNCHEAT. „Este o ÎNSCENARE. Nu e vorba numai de mine aici”

Politică 26.01.2017 10:44 Vizualizări1573
Liderul celui mai important partid de la guvernare, la un pas de a fi ÎNGENUNCHEAT. „Este o ÎNSCENARE. Nu e vorba numai de mine aici”

Liderul Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, a declarat că „regimul Iohannis” face presiuni pentru a li se „inventa” dosare lui şi liderului ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, scopul fiind acela de a „tulbura” Guvernul, el anunţând că va face un demers legal săptămâna viitoare legat de dosarul Referendumul, informează gandul.info.

„Până de curând primeam informaţii pe care le catalogam ca zvonuri, că regimul Iohannis îmi pregăteşte nişte dosare. Mi s-a mai spus că sunt tot felul de indivizi care au fost condamnaţi ori au fost în închisoare, au ieşit din închisoare sau riscă să intre în închisoare şi care sunt presaţi, sunt ameninţaţi să scrie nişte denunţuri pentru că hârtia suportă orice. În ultimele zile am început să primesc astfel de informaţii de la oameni din sistem care sunt oripilaţi de această atitudine. Nu e vorba numai de mine, e vorba şi de domnul Tăriceanu”, a spus Dragnea la Antena 3.

El a adăugat că pot exista oameni care cedează şi care de frică „scriu lucruri”, dar care, în fapt, nu se bazează pe nicio realitate.

„Sunt aproape sigur că se pune presiune ca şi mie şi domnului Tăriceanu să ni se însceneze ceva, nişte dosare inventate”, a afirmat liderul PSD, arătând că scopul este „tulburarea” Guvernului prin „orice mijloace”.

Dragnea a subliniat că speră ca cei din sistem care sunt obligaţi, forţaţi sau li se cere să facă lucrul acesta să ezite sau să nu-l facă pentru că „până la urmă totul se plăteşte”.

„Absolut totul se va plăti. Şi o să vedeţi în zilele următoare, chiar săptămâna viitoare eu am de gând să fac un demers legal, constituţional, legitim legat de dosarul Referendumului. Nu am vrut să-l fac până acum, nu am vrut să folosesc această speţă în campainia electorală, nu am vrut să mă acuze cineva că vreau să mă victimizez, am suportat toate acuzele - <condamnat penal>, <penal>, am fraudat referendumul - fiind condamnat pentru o faptă de care nu am fost acuzat în rechizitoriu. Dar săptămâna viitoare o să vedeţi - am lăsat să treacă şi elaborarea bugetului - săptămâna viitoare este săptămana în care eu încep aceste acţiuni legitime şi legale nu neapărat ca răspuns la ceva, dar trebuie la un moment dat ca anumite practici să înceapă să fie eliminate”, a detaliat el.

Liviu Dragnea a afirmat de mai multe ori în ultimele luni că nu a primit motivarea la sentinţa pronunţată în dosarul "Referendumul", el precizând că o aşteaptă pentru a se putea adresa Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO).

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
21.05.2026 07:58 632 Horoscopul zilei 21.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.36 1 RON 3.84 1 RUB 0.25 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte