Încă un lot de vaccinuri Pfizer, achiziționat de stat, a ajuns la Chișinău: Peste 200 de mii de doze din cele 700 830 au fost trimise până acum în R. Moldova


Alte 26 910 de doze de vaccin Pfizer/BioNTech au ajuns la Chișinău, din lotul de 700 830 de doze care a fost achiziționat de Ministerul Sănătății prin intermediul Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă.
Până în prezent, Agenția Națională pentru Sănătate Publică a recepționat 201 740 de doze din lotul achiziționat de Ministerul Sănătății.
Achiziția a fost realizată în contextul implementării Componentei „Sănătate” a Proiectului „Răspuns de urgență la COVID-19 și suport pentru întreprinderile micro, mici și mijlocii”, în conformitate cu Acordul-cadru de împrumut dintre Republica Moldova și Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei (CEB).
Republica Moldova a recepționat în total 426 330 de doze de vaccin Pfizer, inclusiv prin intermediul platformei COVAX – 125 190 de doze, donație din partea României – 100 620 de doze și achiziții – 201 740 de doze.
Până în acest moment, 784 753 de persoane din Republica Moldova au încheiat schema completă de vaccinare anti-COVID.









































































