17:14:38 02.08.2025
Stiri

Încă o persoană CONDAMNATĂ pentru pregătirea atentatelor teroriste pe teritoriul R. Moldova

Social 16.04.2015 12:38 Vizualizări2774
Încă o persoană CONDAMNATĂ pentru pregătirea atentatelor teroriste pe teritoriul R. Moldova

O nouă sentinţă de condamnare pentru pregătirea acţiunilor de destabilizare a ordinii în stat. Verdictul a fost dictat de Judecătoria municipiului Comrat, care l-a recunoscut pe un tânăr vinovat de „instruiri cu acordarea suportului serviciilor secrete străine în scop terorist şi pregătirea la participarea unei formaţiuni paramilitare ilegale”.

Pentru cele incriminate, inculpatul a fost condamnat la cinci ani de închisoare cu suspendare. Acesta a scăpat de închisoare reală, în schimb va trebui să colaboreze cu oamenii legii din R. Moldova pentru a identifica toți complicii în acest caz.

Amintim că, la începutul lunii august 2014, alţi doi tineri au fost condamnaţi pentru atentarea la ordinea constituţională la câte cinci ani de închisoare, cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de probă de cinci ani şi privarea de dreptul de a activa în domeniul circuitului de arme pe o perioadă de cinci ani.

Cei doi inculpaţi şi-au recunoscut vinovăţia, au colaborat cu organul de anchetă, divulgând numele complicilor şi alte detalii relevante, solicitând aplicarea în privinţa lor a unor pedepse mai blânde.

În luna septembrie a anului trecut, doi complici ai acestora au fost deferiţi justiţiei pe cinci capete de acuzare, inclusiv pentru: asigurarea mercenarilor, trădare de Patrie, recrutarea, instruirea şi acordarea suportului serviciilor secrete străine în scop terorist, pregătirea la organizarea unei formaţiuni paramilitare ilegale, pregătirea pentru procurarea armelor şi muniţiilor fără autorizaţie corespunzătoare, săvârşite de mai multe persoane.

Respectiva cauză penală se află pe rol în instanţa de judecată.

Menționăm că, în vara anului trecut, mai mulți tineri originari din Găgăuzia au fost reținuți, după ce ar fi participat la anumite instruiri în Rusia și au revenit acasă pentru a destabiliza situația din R. Moldova.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri
02.08.2025 08:19 436 Horoscopul zilei 02.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte