00:57:24 01.07.2025
Stiri

FOTO // Cum arată viitorul Complex „Chișinău Arena” la jumătate de an de la începerea LUCRĂRILOR

Economie 24.04.2019 14:40 Vizualizări2526
FOTO // Cum arată viitorul Complex „Chișinău Arena” la jumătate de an de la începerea LUCRĂRILOR

Lucrările de edificare a Complexului „Chişinău Arena” sunt în toi. Constructorii spun că deja au realizat 60 la sută din lucrările preconizate, iar în toamnă complexul va fi dat în exploatare.

„Cu aproximativ jumătate de an în urmă, am pus piatra de temelie la acest Complex, iar astăzi avem realizat deja 60% din lucrări. Sper ca lucrările să decurgă într-un ritm la fel de dinamic, astfel ca să ne încadrăm în termenele stabilite”, a declarat ministrul Economiei și Infrastructurii, Chiril Gaburici, care astăzi a verificat cum decurg lucrările.

La rândul lor, constructorii dau asigurări că finalizarea primului complex polivalent din R. Moldova va fi gata până la dată de 14 octombrie 2019. La momentul actual sunt efectuate lucrări la corturile de tenis, bazin, arena polivalentă, Aqua Park.

Complexul „Chișinău Arena”, construit printr-un parteneriat public-privat, va avea o capacitate de până la 5 000 de locuri și spații generoase pentru activități sportive, culturale, zonă de antrenamente, piscină olimpică, club de tenis, precum și expoziții, conferințe și întruniri.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte