01:01:49 26.09.2025
Stiri

Europenii avertizează Rusia: NATO pregătită să acționeze pentru apărarea spațiului aerian în estul Europei

Actualitate 25.09.2025 22:35 Vizualizări315
Europenii avertizează Rusia: NATO pregătită să acționeze pentru apărarea spațiului aerian în estul Europei

Diplomații europeni au avertizat Kremlinul în această săptămână că NATO este pregătită să reacționeze cu forță maximă în cazul unor viitoare încălcări ale spațiului său aerian. Reprezentanții ar putea să doboare avioanele rusești, conform oficialilor familiarizați cu discuțiile, citați de agenția de presă.

La o întâlnire tensionată în Moscova, oficiali din Marea Britanie, Franța și Germania și-au exprimat îngrijorările legate de incursiunea a trei avioane MiG-31 deasupra Estoniei. Ei au conchis că această încălcare a fost o tactică deliberată ordonată de comandanții ruși. Discuțiile au avut loc în spatele ușilor închise, iar oficialii prezenți au dorit să rămână anonimi.

În timpul discuțiilor, un diplomat rus a afirmat că incursiunile au fost o reacție la atacurile ucrainene asupra Crimeei. Kremlinul a declarat că aceste operațiuni nu ar fi fost posibile fără sprijinul NATO, considerându-se deja într-o confruntare cu țările europene.

Reprezentanții ruși au luat notițe detaliate, determinând echipa europeană să creadă că aceștia trebuiau să ofere o redare detaliată superiorilor. Întâlnirea din Moscova a transmis un mesaj mai ferm către Putin, privitor la valul de avioane și drone în spațiul aerian al Europei de Est.

Un oficial al guvernului german a confirmat că întâlnirea a avut loc și că mesajul ambasadorilor către Moscova a fost clar: incursiunile trebuie să înceteze. De asemenea, cancelarul Friedrich Merz a precizat că Germania lucrează alături de Paris, Londra și Varșovia pentru a susține „toate măsurile necesare”.

Oficialii ruși au contestat acuzațiile, afirmând că avioanele lor nu au încălcat spațiul aerian estonian și că un incident separat cu drone în Polonia a fost o eroare. Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a subliniat că zborurile lor sunt conforme normelor internaționale.

În această lună, membri estici ai NATO s-au confruntat cu încălcări care pun alianța la încercare, pe fundalul intensificării atacurilor rusești asupra Ucrainei. Președintele Donald Trump a cerut Ucrainei să-și recucerească teritoriile, având sprijinul Uniunii Europene. Rusia a fost semnalată și în spațiul aerian al României, Poloniei și Danemarcei, în timp ce avioanele de vânătoare au fost observate în Estonia.

"Dacă NATO va doborî un avion rus, sub pretextul unei presupuse încălcări, va fi război", a explicat ambasadorul rus Aleksei Meșkov într-o emisiune radio în Franța. Liderii NATO, inclusiv Giorgia Meloni din Italia, au avertizat că nu trebuie să cadă în provocările Kremlinului.

Incursiunile au relevat probleme practice în apărarea frontierei estice a NATO. Autoritățile române au monitorizat o dronă rusă care a pătruns în spațiul lor aerian timp de 50 de minute, dar nu au luat măsuri de apărare, invocând riscuri. Consiliul Suprem de Apărare al României a aprobat abia recent regulile pentru doborârea aeronavelor.

Lipsa fondurilor și a echipamentelor adecvate reprezintă o problemă pentru România, iar doborârea dronelor cu rachete aviației de vânătoare este considerată costisitoare. Oficialii susțin că este necesar să se adopte sisteme anti-dronă și instrumente cibernetice eficiente, asemenea celor utilizate în Ucraina.

Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte