Stiri

Energia electrică furnizată de „Energocom”, cu 21% mai ieftină, dar nu și pentru consumatorii finali: 1,80 lei/kWh, fără TVA, noul tarif stabilit de ANRE

Actualitate 17.09.2024 12:27 Vizualizări1958
Energia electrică furnizată de „Energocom”, cu 21% mai ieftină, dar nu și pentru consumatorii finali: 1,80 lei/kWh, fără TVA, noul tarif stabilit de ANRE
Poză simbol

Prețul reglementat pentru energia electrică furnizată de către S.A. „Energocom”, furnizorul central de energie electrică, va fi de 1,80 lei/kWh, fără TVA, cu circa 21% mai mic față de prețul în vigoare. Noul tarif nu modifică prețurile pentru consumatorii finali.

Decizia a fost aprobată astăzi de Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Potrivit ANRE, factorii care au determinat ajustarea prețului reglementat sunt aplicarea prețului reglementat ajustat pentru energia electrică estimată a fi procurată de la S.A. „Termoelectrica” cu 2 lei/kWh, cu 0,48 lei/kWh mai mic decât prețul utilizat anterior, ajustarea cantităților de energie electrică ce urmează a fi produsă de către producătorii eligibili sau care beneficiază de schema de sprijin, pe parcursul anului 2024.

De asemenea, au fost luate în considerare devierile tarifare înregistrate de furnizorul central în perioada ianuarie - iulie 2024.

„Ajustarea prețului reglementat pentru energia electrică furnizată de S.A. „Energocom” nu generează, la momentul actual, condițiile necesare pentru modificarea prețurilor la consumatorii finali. Acest lucru se datorează faptului că doar 20% din energia procurată anual de furnizorii serviciului universal provine de la furnizorul central, iar prețul revizuit pentru S.A. „Energocom” va fi aplicat doar pentru cantitățile de energie livrată până la finele anului 2024, ceea ce reprezintă doar 25% din energia livrată anual”, explică ANRE.

Potrivit aceleiași surse, decizia de a reduce prețul cu 21% a fost fundamentată „exclusiv pe argumente economice”, cum ar fi scăderea costurilor de achiziție și ajustarea cantităților de energie furnizată de producătorii eligibili.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.27 1 RON 3.83 1 RUB 0.20 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri