Stiri

Dronă iraniană Shahed doborâtă în Buzău după ce a traversat România peste o oră, confirmă Parchetul

Actualitate 24.07.2026 23:57 Vizualizări313
Dronă iraniană Shahed doborâtă în Buzău după ce a traversat România peste o oră, confirmă Parchetul

Dronele de tip Shahed (Geran 2) sunt folosite intens de Rusia în războiul împotriva Ucrainei, fiind considerate un element esențial al strategiei sale de atac la distanță.

"Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti s-au sesizat din oficiu cu privire la împrejurarea că azi, data de 24.07.2026, radarul MAPN a detectat o ţintă aeriană de tip aeronavă fără pilot, care a pătruns în spaţiul aerian român pe traiectul Sulina - Brăila - Feteşti - Buzău, fiind monitorizată şi ulterior doborâtă deasupra unei zone nelocuite din apropierea localităţii Padina, judeţul Buzău. Drona identificată era un aparat Shahed şi a fost doborâtă de un avion F-16 pilotat de un militar român, nefiind puse în pericol vieţi omeneşti sau bunuri", confirmă Parchetul.

De proveniență iraniană, dronele Shahed (Geran 2) sunt cunoscute și sub denumirea de muniție rătăcitoare, fiind drone de tip kamikaze. Ele sunt proiectate să caute și să lovească o țintă, chiar cu prețul distrugerii proprii. Astăzi, o astfel de dronă a traversat spațiul aerian al României timp de o oră și 20 de minute, parcurgând ruta menționată. MApN a precizat că drona a fost permanent sub supraveghere radar și operațională, până în zona Buzău, unde, din a doua încercare, a fost doborâtă.

Inițial, un avion al Forțelor Aeriene Italiene a încercat să neutralizeze ținta, dar a ratat. Ulterior, un F-16 al Forțelor Aeriene Române a reușit să o doboare. În urma operațiunii au fost identificate resturi de dronă în județul Buzău, iar în județul Brăila a fost observat și un crater produs de impactul unei rachete, ceea ce indică violența confruntării și intensitatea măsurilor de apărare aeriană.

La începutul războiului din Ucraina, Moscova a negat categoric utilizarea dronelor iraniene. Ulterior însă, pe măsură ce în spațiul public au apărut imagini și resturi ale acestor aparate, inclusiv drone neexplodate, Kremlinul a fost nevoit să recunoască folosirea lor. În paralel, Teheranul anunțase deja oficial că a furnizat drone către Moscova, chiar înainte ca Rusia să își declanșeze agresiunea militară împotriva Ucrainei.

Aceste drone sunt ușor de recunoscut de către piloți datorită formei lor specifice, asemănătoare unei aripi delta. Ele produc și un zgomot foarte puternic, comparabil cu cel al unei drujbe, lucru care le face distinctive în timpul zborului. În general, sunt echipate cu un focos exploziv de aproximativ 40 - 50 de kilograme, suficient pentru a provoca distrugeri semnificative asupra țintelor vizate.

De regulă, Rusia lansează dronele Shahed în ”roiuri”, tocmai pentru a deruta şi a satura sistemele de apărare antiaeriană ale adversarului. Tactica presupune folosirea lor ca parte a unui grup de aproximativ 12 drone montate pe un suport comun, care se separă ulterior și atacă simultan sau succesiv. În spațiul aerian al României a fost identificată o singură dronă de acest tip, au dat asigurări reprezentanții Armatei, subliniind că nu au existat victime sau pagube materiale, despite riscul potențial la care au fost expuse zonele survolate.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri