23:51:33 19.06.2025
Stiri

VIDEO // FĂCĂTURĂ: „VINIFICATORUL” moldovean prezentat de „Rossia 1” este de fapt un JURNALIST controversat

Social 08.12.2014 15:13 Vizualizări8116

Postul rusesc de televiziune „Rossia 1” a realizat un reportaj despre problemele vinificatorilor și fermierilor moldoveni după introducerea embargourilor de către Moscova produselor din R. Moldova. În material apar și socialistul Igor Dodon, Victor Șelin, dar și bașkanul Gagăuziei, Mihail Formuzal, aprigi susținători ai integrării R. Moldova în Uniunea Vamală.

În reportajul realizat de postul rusesc de televiziune este prezentat și „vinificatorul” Veaceslav Velico, care se plânge că a pierdut piața de desfacere a Federației Ruse și îi vine tot mai greu să supraviețuiască.



În realitate, Veaceaslav Velico este Veaceslav Valico (litera din nume a fost modificată intenționat? - n.r.), ex-realizatorul unei emisiuni de la postul „RenTV Moldova”, „Polit-kuhnea”. Surse din cadrul televiziunii, care retransmite în R. Moldova canalul rusesc „Ren TV”, susțin că Velico s-a dovedit a fi un tip controversat, iar peste puțin timp a și fost demis.



Veaceslav Valico, care a figurat pe locul 10 în lista Blocului Electoral „Alegerea Moldovei-Uniunea Vamală” de la alegerile din 30 noiembrie, explică pentru „Rossia 1” ce pierderi înregistrează R. Moldova pentru că a ales integrarea europeană (min. 6.40). Deși în reportajul „Rossia 1” este prezentat ca „vinificator”, în lista electorală este scris, în dreptul numelui său, că este „jurnalist temporar neangajat”.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte