Stiri

Două condamnări pentru șofat sub influența alcoolului: confiscarea vehiculelor în Chișinău și Ialoveni devine precedent legal

Actualitate 05.09.2025 13:04 Vizualizări2120
Două condamnări pentru șofat sub influența alcoolului: confiscarea vehiculelor în Chișinău și Ialoveni devine precedent legal

Oficiul Ialoveni al Procuraturii Hîncești a anunțat pronunțarea unei sentințe de condamnare pentru un bărbat de 35 de ani. Acesta a fost găsit vinovat de conducerea unui mijloc de transport în stare de ebrietate. A primit o pedeapsă de 2 ani de închisoare. Jumătate din această pedeapsă va fi executată efectiv, iar restul a fost suspendat condiționat pe o perioadă de probă de 1 an.

Bărbatul ar fi condus o motocicletă sub influența alcoolului în localitatea Ruseştii Noi, raionul Ialoveni, în vara acestui an. La solicitarea procurorilor, motocicleta sa a fost confiscată. Este al doilea precedent în legislația penală și procesual-penală privind confiscarea mijloacelor de transport pentru astfel de infracțiuni.

De asemenea, recent, procurorii din cadrul Procuraturii Chișinău au obținut o altă sentință de condamnare pentru un bărbat de 24 de ani, acuzat de aceeași infracțiune. Instanța a decis că acesta va petrece 2 ani în închisoare. Se precizează că inculpatul ar fi condus un automobil cu viteză excesivă prin comuna Colonița, mun. Chișinău, într-o noapte a lunii iulie. Fiind stopat de poliție, testul alcoolscopic a arătat o concentrație a vaporilor de alcool de 0,56 mg/1 în aerul expirat.

Ambii inculpați au mai fost judecați anterior pentru infracțiuni similare. Atenționăm cetățenii că, potrivit legislației în vigoare, conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate se sancționează dur, inclusiv cu privare de libertate, amenzi usturătoare și anularea dreptului de a conduce. Procuratura îndeamnă participanții la trafic să manifeste responsabilitate și să contribuie la siguranța circulației rutiere.

Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 05.08.2026 05.08.2026 12:53 431 Horoscopul zilei 05.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.08 1 USD 17.44 1 RON 3.82 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri