23:07:39 21.07.2025
Stiri

(DOC) Dodon a RESPINS legea privind SECURIZAREA spațiului informațional. Ce argumente a adus șeful statului

Politică 20.12.2017 11:00 Vizualizări1761
(DOC) Dodon a RESPINS legea privind SECURIZAREA spațiului informațional. Ce argumente a adus șeful statului

Președintele Igor Dodon a refuzat să promulge legea privind securizarea spațiului informațional al R. Moldova. Oficialul a restituit Parlamentului legea, precum și argumentele care au stat la baza refuzului său de a o promulga.

„Acest proiect de lege este antidemocratic, îndreptat spre limitarea libertății de exprimare și a pluralismului de opinii. Prin această lege, în mod flagrant sunt încălcate drepturile constituționale ale unei majorități a populației R. Moldova, a cetățenilor acestei țări. Circa 70 la sută din cetățenii R. Moldova consideră Federația Rusă stat prieten”, argumentat Igor Dodon.

Acum urmează ca Parlamentul să revoteze această lege, iar ulterior va intra în vigoare.

Amintim că Parlamentul a aprobat, cu 61 de voturi, proiectul de lege privind securizarea spațiului informațional. Astfel, pe teritoriul R. Moldova urmează să fie interzise programele informativ-analitice, știrile și emisiunile cu caracter militar ale posturilor din statele care nu fac parte din Convenția europeană privind televiziunea transfrontalieră, adică Federația Rusă.

Legea prevede sancţiuni de la 40 000 până la 70 000 de lei pentru încălcarea prevederilor legii. În cazul abaterilor repetate, amenda se ridică la o sută de mii de lei, iar pedeapsa cea mai aspră va fi retragerea licenței postului TV.

Răspunsul integral oferit de Dodon.






Autor:
Stiri relevante
Top stiri
21.07.2025 08:04 526 Horoscopul zilei 21.07.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Ce scenariu pare mai realist?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte