DOC // Ce conține MENIUL-MODEL care se va regăsi de la 1 februarie în toate grădinițele din Chișinău


Un nou meniu-model pentru copiii din instituțiile de educație timpurie din capitală a devenit obligatoriu începând de luni, 1 februarie 2021.
Meniul-model unic va fi implementat de toate grădinițele din Chișinău cu regim de activitate de 9,5-10 ore, pentru sezonul iarnă-primăvară.
Pentru fiecare sector, meniul-model este întocmit pentru zece zile, după care se repetă, începând cu ziua întâi. Administrațiile grădinițelor din capitală trebuie să asigure zilnic pe masa copiilor fructe și legume proaspete, pâinea trebuie să fie din făină integrală, iar cantitatea zilnică de paste făinoase, grăsimi și sare să fie redusă.
„Dacă este zi de luni și în meniul-model este indicat „bucate din pește”, atunci grădinițele, obligatoriu, trebuie să dea copiilor acest produs. La al doilea dejun trebuie să fie servite fructe proaspete. Astfel, Direcția Generală Educație Tineret și Sport își propune ca părinții să cunoască aceste detalii despre alimentația copiilor lor și să-i responsabilizeze pe directorii de grădinițe”, a menționat Andrei Pavaloi, șeful adjunct al Direcției.
Astfel, potrivit documentului, micul dejun al copiilor va fi alcătuit în mare parte din terciuri din mei, orez, ovăz, griș, grâu sau hrișcă, ceai și pâine cu unt.
La al doilea dejun, în mod obligatoriu, trebuie să fie servite fructe proaspete.
Pentru masa de prânz și cină, în meniurile-model se regăsesc diferite tipuri de supe, carne de pui, de bovină, pește și legume. Meniurile vor fi la fel în toate grădinițele din sectoarele orașului.
Meniul-model a fost întocmit în colaborare cu Centrul de Sănătate Publică și Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.











































































