07:42:16 24.09.2018
 
Stiri

DOC // Acuzații GRAVE la adresa lui Dodon și Grecianîi. Ar fi vorba de 500 de MILIOANE de lei

Advertising 03.04.2015 12:31 Vizualizări12768 Autor: Ziarul National
DOC // Acuzații GRAVE la adresa lui Dodon și Grecianîi. Ar fi vorba de 500 de MILIOANE de lei

Noi acuzații la adresa fostului ministru al Finanțelor, Zinaida Grecianîi, și cel al Economiei, Igor Dodon, privind punerea în situația de insolvabilitate a Băncii de Economii. Un fost angajat al BEM a prezentat o serie de documente care ar demonstra că cele mai mari nereguli la Banca de Economii s-ar fi produs în timpul în care cei doi socialiști ocupau funții-cheie în Guvern.

Potrivit documentelor la care face referință site-ul politics.md, sume mari de bani ar fi fost spălate de persoane din anturajul celor doi socialiști. Astfel, în anul 2008 Fabrica de Vin din Cojușna, în consiliul de directori al căruia figura soțul prim-ministrului de atunci Zinaida Greceanîi, Alexei Greceanîi, a luat un credit de la BEM în valoare de 1,63 mln. de euro și încă 500 de mii de dolari. În 2010, fabrica își declara falimentul.

În 2011, „Alsvit- print” SRL, al cărei fondator era o companie off-shore „Handows Trading”, cu proprietar-beneficiar tot același Alexei Greceanîi, răscumpăra bunul gajat al Fabricii Cojușna, luând pentru asta un credit tot de la BEM, în valoare de 40 mln. de lei. Creditul nu a fost reîntors Băncii de Economii, care a rămas doar cu un gaj, care astăzi poate fi evaluat la maximum 5 milioane de lei. Paguba băncii în acest dosar de credit constituie 58 mln. de lei, se arată în scrisoarea respectivă.

În alt caz, în anul 2005, întreprinderea de stat „Servicii transport auto” I.S., aflată în subordinea Ministerului Transportului, ia un credit de la BEM în valoare de 3,5 mln. de euro, punând în gaj Complexul Sportiv Feroviar, de pe str. Tăbăcăriei, Chișinau, și un gaj viitor - 22 de autocare fabricate în China. Creditul nu a fost rambursat, iar BEM a acționat debitorul în judecată pentru a transmite gajul. Instanța a respins cererea. Paguba BEM a constituit 120 de milioane de lei.

De asemenea, în perioadă când cei doi erau în Guvern (2004-2008), Întreprinderea de Stat „Aroma” S.A, aflată în subordinea Ministerului Agriculturii, ia credite de la BEM în sumă de 83 mln. de lei și 500 de mii de euro. „Aroma” a falimentat. Creditele nu au fost întoarse. Datoria până în ziua de azi față de BEM este de 100 de milioane de lei.

O pagubă de 150 de milioane de lei i-a provocat băncii şi compania „Moldresurse”, care a luat un credit în anul 2007, atunci când Greceanîi era deja prim-vicepremier în Guvern.

În perioada anilor 2006-2010, grupul de companii afiliate „Sanin” (uzina Aschim, întreprinderea mixta Sanin, SRL Sanin Plus și Sanin Ecopac) ia credit de la BEM în sumă totală de 10 mln. de dolari (la cursul valutar de atunci). Acum, grupul este în proces de insolvabilitate. Dar cel mai interesant este că despre proprietarul grupului, Bristecico Alexandru, se spune că este un apropiat al mai multor membri ai Partidului Socialiştilor. În acest caz, BEM a suferit un prejudiciu de aproape 130 de milioane de lei.

Astfel, doar din aceste câteva cazuri, potrivit celui care a prezentat documentele celor de la politics.md, tandemului Dodon-Greceanîi ar fi prejudiciat BEM de cel puţin jumătate de miliard de lei. Anume atunci ar fi început destabilizarea de la BEM.

Deocamdată, Igor Dodon și Zinaida Grecianîi nu au venit cu o reacție la aceste acuzații.

Mai multe documente găsiti AICI

Aroma

Merită și prietenii tăi să stie ASTA. Informează-i acum!



Oleg 03.04.2015 13:28

Daca legam asta de legaturile lui Dodon cu Shor, apoi ii clar ca buna ziua cine de fapt e vinovatul in acest caz, acum inteleg de unde a luat Dodon bani pentru casa sa de citeva milioane...

Poporul 03.04.2015 13:36

Asta nu inseamna ca cineva poate sa mai bage prin buzunare inca ZECI DE MILIARDE de lei fara nici o problema.

Dorin 03.04.2015 13:37

A vrut sa iasa basma curata Dodon, dar nu ii merge, pe zi ce trece ies tot mai multe detalii ce il leaga cel mai mult de dezastru de la BEM.

victor 03.04.2015 14:28

uuuupppss iata si ceva acuzatii noi, cu docuri oficiale, acum sa-l vedem la rampa pe Dodik :D cu noi minicunele.

nicusor 03.04.2015 15:54

iaca, iaca ca se descopera si tainele activitatii lui dodon si grecean

Aliona 03.04.2015 15:59

Care Sor si Dodon???? in 2004 Sor era copcil de tita!!

Alex 03.04.2015 16:13

Legatura trebuie cautata cu ceilalti politicieni. Ei sunt legati toti intre ei. Daca era Greceanii, era si Voronin acolo. Dodon e creatura comunista. Acum se vede clar de unde luau ei bani pentru campanii si propria bunastare. Si tot ei acum striga de furturile de la BEM???? Dar de ce Dodon a tacut despre asta?????

Ivan 03.04.2015 16:17

То что Додон ворюга - никогда не вызывало сомнений! странно другое, начерта орать как потерпевший на всех вокруг, когда у самого рыльце в пушку? Ну не идиот?? :)))) Теперь видимо Филя потихонечку инфу сливает, очень интересно будет понаблюдать

marina 03.04.2015 16:33

nu mai are ce spune dodon de data asta

alina 03.04.2015 16:54

intradevar cine a furat si cine este invinovatit pentru asta

Alexei 03.04.2015 17:44

Greceanii, a fost si ea implicata in asa ceva... in 2004, ei au fost complici ambii, si au facut multe chestii murdare, si acum ce au de raspuns la aceste dovezi?

Nico 03.04.2015 19:14

Saracii Dodon si Greceanii aveau si ei nevoie de niste bani si so gindit sa "imprumute" , da numai sa imprumute - dar au cam uitat ca datoriile trebuie intoarse!!!! Acum la inchisoare cu ei!!! Escrocii

Maria 03.04.2015 19:17

Dodonica si Grecianii au crezut ca o sa scape basma curata…dar pina aici va fost. Tara asta mai are o sansa la un viitor luminous….jos criminalii!!!

Alexei 03.04.2015 19:17

Adevarul doare, dar nu ai ce face astai realitatea, sa stiti si cei care ati votat pentru Dodon si Greceanii, cum v-au furat banii , si faceau spalari masive, cu sume colosale, ati votat niste oameni fara viitor!

Mihai.V 03.04.2015 19:24

Cit trebuie sa mai induram ca sa se faca dreptate in tara aceasta? Hotii sunt in continuare in libertate cind vor fi trasi la raspundere! cind vor intoarce toti banii furati???? Dodon, Grecianii si cei de la guvernare sunt o apa si un pamint!

dreptatea 03.04.2015 21:31

Doamne!!!cata nesimtire!!!!Gasca asta greceasca si dondonica dupa gratii cu ei!!!! Uite matele cum se lingeau pe bot dar noi poporul muncim din zori si pina in noapte pentru a supravetui!!Ei se jucau cu miliardele!!!Hotilor!!!!!Dobitocilor!!!!Rusine sa va fie!!!Rusine sa mai iesiti in fata oamenilor , cu ce obraz,mai nesimtitilor?????Mi-i sila cand va vad mutrele!!!!Dondon....o sa-ti scada acum falcile ma,porcule!!!!!hotule.!!!Dar doamna Ledi???ce ai gandit ca asa o sa-ti mearga???Plinge puscaria dupa voi!!!!!Oare avem in Moldova procuratura,judecatori sa-i puna la zid pe dobitocii astea!!!!!Gata...poporul s-a saturat de voi,ma hotilor de drumul mare!!!!!Dupa gratii!!!!!!!!!!!!!Rusine!!!!!!!Intoarceti statului tot ce ati furat!!!!!

Lainic 03.04.2015 22:24

Ca si multi altii dodon a profitat de tara aceasta in toate felurile posibele dar acest furt le intrece pe toate. Hot si mincinos fara scrupule!!!! Cit o sa ne mai conduca haimanale ca tine tara, sutem satui de acest jeg din fruntea tariii, vrem dreptate si lumina si nu mai vrem atita bataie de joc!!!!v Nu mai suntem atit de prosti sa va credem toate minciunile!!!!

Viteazyu 03.04.2015 22:41

Timp de 15 ani ne-au furat si ne-au considerat de prosti!!! Dar aceste zile s-au sfirsit, acum noi o sa ridem de prostia voastra in timp ce voi o sa platiti cu ani grei de inchisoare. Daca nu ati avut masura si ati scurs Bem de bani ca o vaca de lapte!!!!!!

Natan 03.04.2015 22:56

Nu acuzatii grave sunt aduse lui dodon ci acuzatii reale pentru care trebuie sa raspunda in fata legii el si banda lui de hoti si criminali!!!! 500 de milioane cred ca sunt doar praful care l-au sters de la BEM cine stie cite sute de milioane au mai furat despre care noi inca nu stim???

Alexandru 04.04.2015 01:45

Totul iese la iveala, mai devreme sau mai tirziu ...Dodon si cu Greceanii inca din anii 2000 au facut multe lucruri,ce au adus prejudicii financiare tarii noastre...