Consolidarea polului social-democrat de stânga în Republica Moldova, temă de discuție între liderul PSDE și Ambasadorul României la Chișinău
![Vizualizări](/img/eye.jpg)
![Consolidarea polului social-democrat de stânga în Republica Moldova, temă de discuție între liderul PSDE și Ambasadorul României la Chișinău](/getimages/620x2000x2/large/8515af3d7ac5374d83a466497488798d.jpg)
Partidul Social Democrat European (PSDE) întreprinde acțiuni pentru consolidarea polului social-democrat de stânga în Republica Moldova, l-a informat liderul acestei formațiuni, Ion Sula, pe Ambasadorul României la Chișinău, Cristian-Leon Țurcanu.
Un comunicat de presă al PSDE arată că Ion Sula a menționat importanța suportului și expertizei oferite de România în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova, pentru accelerarea implementării reformelor și standardelor europene.
Liderul social-democrat a accentuat că PSDE va susține în continuare pe toate căile realizarea dezideratului european și va preveni orice tentativă de deturnare a parcursului european al R. Moldova.
Aceeași sursă a precizat că Ion Sula a exprimat recunoștință României pentru susținerea constantă acordată R. Moldova în realizarea dezideratului său european, dar și în depășirea problemelor social-economice cu care se confruntă.
„România a fost și rămâne principalul avocat și prieten al Republicii Moldova”, a spus liderul social-democrat.
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/38aca113b695433a8fbb4d26d1006a17.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/da06ee5375cab9fb731e62975a6050f7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/97196f6097c2b098c759417440d13b2d.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/67753a8022633d3f1de6cec148490315.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/34b2d9ef04958203e770ccdcb0143689.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/620x2000x2/large/727433ab59ecee6122a608d7d9b50821.jpg)
![](/img/eye.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/3b9af5ade4b4ca948b43e3a6d3cdb26e.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/cef62988fd56168cc2319c0e6b5645b7.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/a4758362b56d2017da39677ce30339be.jpg)
![](/getimages/619x421x1/large/860b4f52bf03ae3ba5aa97739ebd1351.jpg)