Comisia „pre-vetting” a FINALIZAT evaluarea tuturor judecătorilor, care au candidat pentru funcția de membru al CSM. Din 28 de candidați, doar CINCI au promovat evaluarea: „Deși știam că situația în justiție este una gravă, acum avem întregul tablou”


Doar cinci din 28 de judecători, care au candidat pentru funcția de membru al Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) din rândul magistraților, au trecut cu bine de evaluarea Comisiei „pre-vetting”. Comisia de evaluare a anunțat astăzi că alți patru candidați la funcții în CSM din rândul judecătorilor de carieră nu au promovat evaluarea.
Potrivit Comisiei, este vorba de magistrații Ion Chirtoacă și Aureliu Postică de la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, Marina Rusu de la Judecătoria Cahul, sediul Taraclia, și Alexei Paniș de la Judecătoria Chișinău, sediul Râșcani.
Ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, consideră că evaluarea judecătorilor a scos la iveală cât de gravă e situația din justiție.
„Comisia a finalizat astăzi evaluarea tuturor judecătorilor, care au candidat ca membri în CSM. Astfel, din totalul de 28 de judecători care s-au înscris în acest concurs, doar cinci au promovat evaluarea. Cinci din 28. Rata de promovabilitate este de circa 18%, iar de nepromovare – 82%. Știu că există rezerve față de acest exercițiu atât din interiorul sistemului, cât și din afara lui. Dar acest lucru este firesc și semn că lumea nu este indiferentă față de procesele din justiție”, a menționat ministrul Justiției.
Chiar și cu aceste rezerve, Litvinenco spune că se pot trage unele concluzii, inclusiv că acest exercițiu de evaluare „trebuie continuat”.
„Deși știam că situația în justiție este una gravă, acum avem întregul tablou și dimensiunile practice ale acestei probleme. Exercițiul de evaluare trebuie continuat. Cu o viteză mai mare, dar fără a reduce din calitate. Pentru aceasta, trebuie întreprinse acele acțiuni care să ne permită să ne mișcăm mai repede – mai multe comisii, secretariate cu mai mult personal, resurse mai multe etc. Nu există o altă soluție de a curăța sectorul, decât avansarea evaluării externe extraordinare. Avem și responsabilități care recurg din statutul nostru de candidat la UE, dar pentru ca cetățenii să aibă cu adevărat încredere în justiție, este nevoie de selecție riguroasă și calitativă a candidaților. Vom continua pe acest drum, fiindcă este singurul care va duce la curățarea justiției”, a punctat Sergiu Litvinenco.
Cei cinci candidați care au promovat evaluarea sunt magistrați din cadrul instanțelor de fond. Candidații care au picat evaluarea continuă să activeze în sistemul judecătoresc, dar nu mai pot participa la concursul pentru ocuparea funcției de membru în CSM. Actualmente, Comisia „pre-vetting” evaluează candidații non-judecători la funcții în CSM, pe de lista înaintată de Parlament.









































































