12:57:50 02.05.2025
Stiri

Chișinău // Racolau ADOLESCENTE de prin suburbii și le impuneau să practice prostituția

Social 13.05.2015 17:09 Vizualizări2965
Chișinău // Racolau ADOLESCENTE de prin suburbii și le impuneau să practice prostituția politiacapitalei.md

Membrii unei grupări criminale, specializate în recrutarea minorelor din familii social-vulnerabile, au fost deconspirați și riscă să ajungă după gratii.

Potrivit oamenilor legii, din grupare fac parte un bărbat de 40 de ani, anterior judecat, concubina acestuia în vârstă de 28 de ani şi o femeie în vârstă de 29 de ani care avea rolul de intermediară. Cei trei sunt originari din raioanele Calaraşi şi Hânceşti. Indivizii ar fi exploatat sexual domnişoare pe parcursul a doi ani de zile.

Victimele erau selectate de prin suburbiile capitalei și proveneau din familii vulnerabile. Acestea erau aduse în capitală şi cazate în câteva apartamente închiriate, fiind supravegheate de către intermediară. Poliţiştii au identificat până în prezent opt victime, cu vârste de 16 şi 17 ani, care ar fi fost exploatate sexual pentru bani.

Clienţii achitau câte 700 de lei pentru o oră, iar domnişoarele erau obligate să ofere servicii sexuale de la două ore şi mai mult. Dacă refuzau, acestea erau agresate fizic și verbal de către liderul grupării.

Pe moment, bănuiţii sunt cecretaţi penal în stare de arest. Dacă li se va demonstra vinovăția, aceștia riscă până la 20 de ani de închisoare.

Autor: Galina Munteanu
Top stiri

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte