Stiri

Bogdan Chirieac, avertisment dur după drona doborâtă la Buzău: România, tot mai aproape de un conflict major

Actualitate 24.07.2026 22:30 Vizualizări269
Bogdan Chirieac, avertisment dur după drona doborâtă la Buzău: România, tot mai aproape de un conflict major

Analistul Bogdan Chirieac consideră că drona doborâtă în județul Buzău reprezintă un avertisment serios și afirmă că incidentul ridică numeroase semne de întrebare legate de securitatea României.

După recentele incidente de securitate înregistrate la Galați și Constanța, astăzi o nouă dronă a pătruns în spațiul aerian al României și a fost doborâtă în județul Buzău. Analistul Bogdan Chirieac a comentat situația într-o intervenție televizată, în cadrul căreia a formulat mai multe întrebări privind modul în care sunt gestionate aceste episoade de securitate care vizează țara.

"Putem să presupunem că este o dronă rusească, dar putem să ne punem și semne de întrebare. Unul dintre semnele de întrebare, la fel ca în cazul dronei care a explodat la Constanța, este dacă era scăpată de sub control sau dacă era sub controlul altcuiva care are interesul să internaționalizeze conflictul? Nu știu să răspund. Nu vă uitați la mine, că eu nu răspund la asta. Totuși, n-am cum să nu observ niște lucruri. Drona a fost la o sută și ceva de kilometri de București. Precum cea din Constanța, nu avea ce să caute atât de aproape. Dacă drona exploda atunci la Constanța, atunci orașul era distrus din mai multe puncte de vedere. Ar fi fost un dezastru pur și simplu. Eu cred că evenimentul de astăzi este un avertisment pentru autoritățile de la București prin care ni se atrage atenția că România este, fără voia sa, aproape de a intra într-un război cu totul. Vedem asta inclusiv prin bombardarea portului Novorossiisk și întreruperea exportului de petrol din Kazahstan. Asta l-a făcut pe premierul Bolojan să ne spună că mai avem benzină doar pentru două săptămâni în rezerva de stat."

Analistul subliniază că, în acest context tensionat, capacitatea României de a controla situația pare limitată. De aceea, spune el, societatea nu poate face mare lucru în afară de a spera că nu va fi atrasă direct într-un conflict de amploare.

"Ce putem să facem noi în toată această situație? Să ne rugăm la bunul Dumnezeu! Nu vedeți că se întinde coarda? La Galați a căzut drona peste blocul oamenilor și, printr-o minune, nu au fost morți, ci doar doi răniți. Tot Dumnezeu ne-a ajutat, ne-a iubit, aș putea spune că Dumnezeu a fost român, când a explodat drona ucraineană lângă terminal și aproape de un milion de kilograme de azotat de amoniu, care e explozibil, pur și simplu. Este un îngrășământ pentru agricultură, dar e folosit și la bombele artizanale. Acum ne-a ferit că a mers drona sute de kilometri pe teritoriul României și, deasupra unei zone nelocuite, un pilot român a reușit să o doboare. Cât credeți că ne mai ține norocul acesta?"

El consideră că, dincolo de explicațiile oficiale, există elemente care încă nu sunt clare și care ar trebui lămurite, inclusiv prin dialog direct cu liderii ucraineni, mai ales în condițiile în care vizitele la Kiev au devenit frecvente.

"E ceva ce ne scapă. Președintele Nicușor Dan se tot duce la Kiev, săracul, chiar nu pot să-i reproșez nimic. Au tot fost ședințe, Zelenski i-a chemat pe toți europenii la Kiev, dar sper că nu-i cheamă că poate se va întâmpla ceva ca să internaționalizăm conflictul. Nu văd de ce te duci acolo, în plin conflict, la nivel înalt, atât de des. Trebuie să vorbești cu Zelenski. Drona aia a fost în regulă? Drona asta a cui a fost? Întrebați-l pe Zelenski de ce bombardează terminalul de petrol de la Novorossiisk, în așa fel încât Kazahstanul să oprească exporturile și să fie penurie de petrol în România și în câteva țări de aici, din împrejurimi? De ce face asta? Înțeleg când ataci Sankt Petersburg, înțeleg când ataci rafinăriile, dar lasă terminalul ăsta! Aici afectezi țările aliate. E o chestiune fundamentală. De ce face asta? Sunt doar niște întrebări pe care le consider legitime", a explicat Bogdan Chirieac.

Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri