AVERTISMENTUL salvatorilor: NU vă jucați cu focul și evitați, până la 1 august, aflarea la soare în orele de vârf


Serviciul Hidrometeorologic de Stat as emis, pentru perioada 28 iulie – 1 august curent, Cod galben de vreme caniculară. Astfel, până la sfârșitul săptămâni curente, vom avea temperaturi maxime de până la plus 35 de grade Celsius.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă populația să respecte cu strictețe regulile antiincendiare, mai ales în zilele ce urmează, fiindcă, în condiții de temperaturi ridicate și umiditate redusă, orice scânteie poate provoca incendii. De asemenea, oamenii sunt rugați să evite utilizarea focului deschis în preajma spațiilor locative, forestiere și a lanurilor cu cereale, iar maturii sunt rugați să-și monitorizeze copiii, să nu le permită jocul cu focul.
Totodată, canicula reprezintă risc pentru persoanele vârstnice, copii, bolnavii cu afecțiuni cronice, în special cardiace și respiratorii. Persoanele sunt îndemnate să evite aflarea la soare în orele de vârf, să se protejeze de razele solare în spații răcoroase, umbrite și să consume lichide.
Și scăldatul în bazinele acvatice poate provoca tragedii. Salvatorii menționează că scăldatul în locuri neamenajate cu stații de salvare, precum și aflarea minorilor nesupravegheați în preajma râurilor și lacurilor este interzisă.
În caz de situații de risc, telefonați la Serviciul 112.







































































