17:56:19 21.08.2025
Stiri

Anul RECUNOȘTINȚEI: Asistența socială pentru veteranii războiului de acum 30 de ani de la Nistru, ÎMBUNĂTĂȚITĂ

Actualitate 16.02.2022 12:13 Vizualizări1475
Anul RECUNOȘTINȚEI: Asistența socială pentru veteranii războiului de acum 30 de ani de la Nistru, ÎMBUNĂTĂȚITĂ

Cadrul normativ din R. Moldova va fi revizuit pentru a oferi beneficii suplimentare și a îmbunătăți condițiile de asistență socială destinată veteranilor războiului de acum 30 de la Nistru.

Discuții la acest subiect au purtat, la începutul săptămânii curente, o echipă de la Ministerul Afacerilor Interne, condusă de ministra Ana Revenco, și membrii Comisiei parlamentare pentru securitate națională, apărare și ordine publică, condusă de deputatul Lilian Carp, în contextul declarării anului 2022 drept Anul Recunoștinței față de veteranii de război și participanții la acțiunile de luptă pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova.

CITIȚI și PROGRAM NAȚIONAL // 30 de ani de la RĂZBOIUL de la Nistru: Plăci comemorative, școli denumite în cinstea eroilor care și-au dat viața pentru independența R. Moldova sau amenajarea mormintelor celor căzuţi în 1992

Oficialii din Parlament și Guvern au vorbit despre simplificarea procedurii de obținere sau preschimbare a legitimațiilor pentru persoanele care dețin în prezent legitimații de tip vechi. În acest context, Ministerul Afacerilor Interne împreună cu Ministerul Apărării au creat o comisie interministerială, care se deplasează săptămânal în teritoriu și examinează dosarele veteranilor.

Un alt aspect discutat a fost modul de asigurare cu legitimații a altor categorii de persoane, decât cele militare - lucrători medicali, șoferi etc., care au acționat pe câmpul de luptă, astfel încât și aceste persoane să primească un document ce confirmă participarea lor în cadrul acțiunilor de luptă.

Menționăm că, potrivit datelor oficiale, în R. Moldova sunt înregistrați în prezent în jur de 26 000 veterani ai acțiunilor de luptă pentru apărarea integrității teritoriale și independenței Republicii Moldova, dintre care 7 000 sunt foști polițiști. Alături de polițiști, în calitate de voluntari au mai participat circa 2 000 de persoane.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte