10:10:22 21.11.2025
Stiri

Acuzații DURE între candidații Năstase și Ceban. Socialistul este acuzat că ar fi „FURAT” un slogan al lui Năstase. „Nu am plagiat de la nimeni”

Partide/Comunicate 13.04.2018 17:43 Vizualizări2368
Acuzații DURE între candidații Năstase și Ceban. Socialistul este acuzat că ar fi „FURAT” un slogan al lui Năstase. „Nu am plagiat de la nimeni”

Socialiștii au început în forță campania electorală pentru Primăria Chișinău, iar străzile au fost împânzite cu panouri publicitare. Pe aceste panouri apare candidatul PSRM Ion Ceban și liderul partidului, Zinaida Grecianîi, care acum trei ani a concurat la funcția de primar al capitalei. Totuși, elementul care a stârnit controverse e sloganul de pe panourile socialiștilor: „Salvăm capitala, apoi salvăm și țara”.

Reprezentanții Platformei „Demnitate și Adevăr”, care la un moment dat au protestat împreună cu Igor Dodon, susțin că acest slogan a fost „furat” de socialiști.

„Azi capitala, mâine toată țara ne aparține nouă și a fost expusă de nenumărate ori la diferite evenimente. Avem o clasa care știe doar a fura”, a declarat vicepreședintele Platformei „DA”, Alexandru Slusari, citat de protv.md.

Socialiștii au respins acuzațiile și au subliniat că acest slogan a fost gândit la partid. „Niciodată, nimic, nu am plagiat de la nimeni. Noi știm să creăm”, a replicat Ion Ceban.

Alegerile în municipiul Chișinău vor avea loc pe 20 mai, după ce Dorin Chirtoacă și-a dat demisia.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
21.11.2025 07:54 219 Horoscopul zilei 21.11.2025
20.11.2025 08:22 630 Horoscopul zilei 20.11.2025

Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.75 1 USD 17.15 1 RON 3.88 1 RUB 0.21 1 UAH 0.41
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte