00:21:47 09.05.2026
Stiri

VIDEO // Un elicopter SMURD de la Iași a trecut din nou Prutul pentru a transporta un bolnav din Găgăuzia la Chișinău

Social 12.05.2020 09:32 Vizualizări1234
VIDEO // Un elicopter SMURD de la Iași a trecut din nou Prutul pentru a transporta un bolnav din Găgăuzia la Chișinău

Un echipajul aero-medical SMURD Iași a trecut, în după-amiaza zilei de ieri, Prutul pentru a efectua o operațiune aeromedicală de transportare a unui bărbat în vârstă de 63 de ani din Vulcănești, UTA Găgăuzia, la Chișinău.

Bărbatului i s-a agravat starea de sănătate, urmare a maladiei cardiovasculare de care suferă, și a fost preluat de medicii și paramedicii SMURD Iași din spitalul raional Vulcănești.

Pacientul a fost adus pe calea aerului la Chișinău și a fost preluat de Serviciul Republican Aviasan care l-a transportat la Institutul de Cardiologie din capitală.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, de la începutul anului 2020 aceasta este a șaptea operațiune aero-medicală transfrontalieră SMURD pentru cetățenii Republicii Moldova.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.19 1 USD 17.15 1 RON 3.83 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte