15:34:27 19.04.2024

VIDEO // „Tricolorii” au fost fără VLAGĂ în Muntenegru

Sport 09.09.2014 09:58 Vizualizări2621 Autor: Ziarul National
VIDEO // „Tricolorii” au fost fără VLAGĂ în Muntenegru fmf.md

Naționala de fotbal a R. Moldova a pierdut cu 0-2 în fața selecționatei similare a Muntenegrului primul meci din preliminariile Campionatului European din 2016, iar selecționerul Ion Caras trebuie să schimbe ceva în jocul echipei pentru a mai spera la o calificare istorică la un turneu final.

Muntenegrenii au fost mai agresivi și au luat cu asalt poarta lui Ilie Ciobanu din primele minute. Cu toate acestea, fotbaliștii noștri au scăpat cu fața curată, chiar dacă au făcut greșeli în defensivă. În cele din urmă, muntenegrenii au reușit să marcheze primul gol pe finalul primei reprize, după o gravă greșeală a fundașului central, Igor Armaș. Mai erau 30 de secunde până la expirarea celor două minute de prelungire, iar jucătorii noștri aveau posesia. Nestingherit de nimeni, Armaș a trimis aiurea o pasă, iar gazdele au interceptat balonul și au pornit pe contraatac. Mirko Vucinic a marcat pentru 1-0 cu o lovitură de cap imparabilă.

După încasarea golului, jucătorii noștri au fost ceva mai activi și au încercat să facă mai multe în atac, dar din cauză că Artur Ioniță nu prea a fost inspirat, nu a ieșit mai nimic. Muntenegrenii au dat lovitura de grație în minutul 73, atunci când un mijlocaș dreapta a centrat periculos în careul de cinci metri, iar portarul Ciobanu nu a ajuns la minge. Zarko Tomasevic a îndeplinit o simplă formalitate, iar scorul era de 2-0.

Astfel, muntenegrenii și-au luat revanșa pentru înfrângerea cu 5-2 de anul trecut, iar R. Moldova rămâne cu zero puncte în clasament.

„Tricolorii” vor juca următorul meci din preliminarii cu Austria. Partida va avea loc la 9 octombrie la Chișinău.

În celelalte meciuri ale grupei Rusia a trecut de Liechtenstein, scor 4-0, iar Austria și Suedia s-a terminat la egalitate, scor 1-1.