FOTO, VIDEO // Militarii din R. Moldova, instruiți de colegi din SUA să efectueze salturi cu parașuta de la o înălțime de 350 de metri: „Exercițiu reușit”


Peste 50 de militari din R. Moldova și SUA au efectuat în ultimele zile sărituri cu parașuta de la o înălțime de 350 de metri, în cadrul exercițiului „Aurochs Partner - 2023”.
Săriturile cu sistemul de parașute MC6/T-11 au fost efectuate din aeronava militară a Alianței Nord-Atlantice, C-17 Globemaster, care a aterizat pe Aeroportul Internațional Mărculești.
Militarii Batalionului cu Destinație Specială „Fulger”, precum și militarii forțelor speciale ale Armatei Statelor Unite ale Americii dislocate în Europa au efectuat sărituri demonstrative în masă în perimetrul zonelor din apropierea localităților din raioanele Florești și Bălți.
„A fost un exercițiu reușit până la momentul actual. Am executat un salt cu sistemul de parașutare MC6/T-11, respectiv nivelul de interoperabilitate se ridică cu fiecare activitate de genul acesta”, a declarat generalul de brigadă Sergiu Cirimpei, într-un filmuleț video făcut public de Ministerul Apărării.
Scopul antrenamentelor de acest fel, organizate în premieră în R. Moldova, este dezvoltarea capacităţilor şi ridicarea nivelului de interoperabilitate între militarii participanţi, precum şi punerea în practică a tehnicilor, metodelor şi procedeelor moderne de pregătire militară individuală şi colectivă.
Exercițiul bilateral moldo-american „Aurochs Partner - 2023” are loc în perioada 25 - 30 octombrie curent.









































































