12:39:52 28.03.2024

VIDEO // Echipele din R. Moldova au fost ELIMINATE din primul tur al preliminarilor Ligii Europa. Au încasat în total 15 goluri și au marcat doar unul

Sport 19.07.2019 10:31 Vizualizări2060 Autor: Ziarul National
Ambros a ratat o ocazie rarisimă de a trimite meciul în prelungiri

Petrocub Hâncești, Speranța Nisporeni și Milsami Orhei au fost eliminate din primul tur al preliminarilor Ligii Europa, încasând împreună 15 goluri. Doar Milsami Orhei, care se confruntă cu mari probleme financiare, a reușit să le marcheze un gol, în înfrângerea cu 1-2, cu FCSB.

Petrocub Hâncești era singura echipă de la noi care mai păstra șanse de calificare în turul secund, după ce a cedat, în deplasare, cu 0-1 în fața ciprioților de la AEK Larnaca.

Totuși, elevii lui Lilian Popescu nu au putut marca cel puțin un gol și să trimită meciul în prelungiri, deși căpitanul Vlad Ambros a avut doua șanse mari de trimite balonul în poarta adversarilor. Cum ocaziile se răzbună, ciprioții au organizat un contraatac pe finalul meciului, iar fundașul Maxim Potârniche a deviat un balon în propria poartă.

O înfrângere la scor a fost bifată de Speranța Nisporeni, care anul acesta a jucat în premieră în cupele europene.

După ce au cedat cu 0-3 pe teren propriu în fața azerilor de la Neftci Baku, trupa lui Cristi Efros a pierdut meciul retur cu 0-6.

Și Milsami Orhei a pierdut meciul retur cu FCSB, însă a pus măcar în dificultate adversarul. Debutantul Cristian Dumitru de la FCSB a marcat repede, în minutul patru, după o centrare din dreapta a lui Belu şi o recentrare în careu a lui Oaidă. În minutul 30 Maxim Antoniuc a avut șansa să egaleze, dar a trimis mingea peste poartă.

Echipa bucureșteană a mai marcat un gol în minutul 42 prin Răzvan Oaidă. Echipa lui Veaceslav Rusnac a continuat să lupte, iar în minutul 47 Vadim Bolohan a înscris după o fază încâlcită în careul FCSB, cu un şut în colţul lung. Milsami putea egala în minutul 60, după ce Andronic a centrat în şase metri, de la colţul terenului, iar Planic a respins modest.

Rusnac a profitat şi a încercat să-i trimită lui Maxim Antoniuc, aflat într-o poziţie ideală. Totuși, acesta a scăpat mingea pe sub picior, din faţa porţii, spre uimirea colegilor săi de echipă.

De partea cealaltă, FC Sheriff a câștigat cu 3-1 meciul din deplasare cu Saburtalo din Georgia, însă a pierdut calificare în turul secund al preliminarilor Ligii Campionilor.

Asta pentru că au pierdut cu 0-3 meciul de la Tiraspol. Tiraspolenii vor continua în turul doi al Ligii Europa, unde vor întâlni albanezii de la Partizan.

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

18.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin și Rusia ca bo...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?