03:03:06 22.02.2026
Stiri

VIDEO // Cum ajungeau DROGURILE în penitenciarele din nordul R. Moldova: Trei inși, REȚINUȚI

Actualitate 01.09.2022 13:53 Vizualizări984
VIDEO // Cum ajungeau DROGURILE în penitenciarele din nordul R. Moldova: Trei inși, REȚINUȚI

Oamenii legii anunță că au desființat rețeaua care introducea ilegal în penitenciarele de la nordul R. Moldova droguri și alte bunuri interzise.

În total, ofițerii Inspectoratului Național de Investigații și angajații Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au desfășurat recent în jur de 20 de percheziții în Bălți și Soroca atât la domiciliile bănuiților, cât și în penitenciarul din Soroca, dar și la o autoritate criminală aflată la închisoare, care coordona transmiterea în penitenciare a drogurilor și bunurilor interzise.

Oamenii legii au ridicat 60 de pastile de tip ecstasy și un pahar de cânepă ce urmau să fie introduse în penitenciare, peste zece cartele telefonice și carduri bancare, precum și telefoane mobile folosite la comiterea infracțiunilor.

Trei bărbați din Bălți și Soroca, cu vârste cuprinse între 21 și 29 de ani, au fost reținuți, toți fiind anterior judecați. Unul dintre ei a fost reținut în flagrant delict cu zece pastile ecstasy și cânepă, ambalate sub forma unei bile de mărimea unei mingi de tenis de câmp.

Cei trei inși au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, iar oamenii legii continuă investigațiile în acest caz.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
21.02.2026 08:38 637 Horoscopul zilei 21.02.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.17 1 USD 17.13 1 RON 3.96 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte