VIDEO // A urcat BĂUT la volan și și-a ucis pasagerul: Concentrație de alcool de 1,33mg/l în aerul expirat


Abia se ținea pe picioare, dar a urcat la volan și a luat un pasager de 59 de ani cu el. La un moment dat, a pierdut controlul volanului și a tamponat o altă mașină. În urma impactului, pasagerul a decedat.
Accidentul a avut loc luni la amiază, la intrare în satul Șolcani din raionul Soroca.
Potrivit Inspectoratului de Poliție din Soroca, la volanul automobilului „Renault Megan” a urcat un bărbat de 32 de ani fără permis de conducere și cu o concentrație de alcool de 1,33mg/l în aerul expirat.
Acesta a pierdut controlul asupra volanului și a accidentat din spate un automobil „Ford Transit”, condus de un bărbat de 52 de ani.
În urma impactului, pasagerul în vârstă de 59 de ani din „Renault” a decedat pe loc până la sosirea ambulanței, iar șoferilor ambelor automobile le-a fost acordat ajutor medical.
Pe caz a fost inițiat un proces penal.









































































