07:19:25 10.08.2025
Stiri

Deputatul Mișin îi cere ajutor lui Rogozin și face lobby pentru o fabrică de vinuri

Politică 18.09.2013 18:02 Vizualizări1569
Deputatul Mișin îi cere ajutor lui Rogozin și face lobby pentru o fabrică de vinuri

Liderul Partidului „Renaștere-Vozrojdenie”, deputatul și președintele Comisiei parlamentare pentru drepturile omului și relații interetnice, Vadim Mișin, speră să obțină susținere din partea autorităților Federației Ruse și face lobby pentru un producător autohton de vinuri și coniacuri care ajută financiar partidul.

Într-o scrisoare adresată vicepremierului rus Dmitri Rogozin, fostul comunist se laudă că partidul său a fost creat special pentru a apăra drepturile vorbitorilor de limbă rusă din R. Moldova și afirmă că ar avea nevoie de resurse financiare considerabile pentru a-și menține filialele deschise în întreaga țară. Mișin nu cere bani de la Rogozin, ci îi solicită acestuia să facă lobby pentru fabrica de vinuri și coniacuri din raionul Taraclia „Zolotoi Aist”, care ar finanța partidul.

„Rugămintea noastră este să-i trimiteți pe conducătorii Serviciului federal pentru reglementarea pieței de alcool „Rosalkogoliregulirovanie” să se întâlnească cu conducerea fabricii „Zolotoi Aist” din Taraclia (raion populat în mare parte de bulgari și ruși) și să-i ajute să realizeze lunar pe piața rusă circa 350-400 de mii de sticle de coniac „Belîi Aist”, scrie Mișin într-o scrisoare adresată lui Rogozin la începutul anului curent. Ziarul „Panorama” a făcut publică scrisoarea respectivă.

Vadim Mișin a negat faptul că ar fi venit cu o asemenea solicitare, dar a recunoscut că i-a trimis o scrisoare lui Rogozin în care îl informa despre activitatea partidului său. „În scrisoare nu era vorba despre vreun „Belîi Aist”. Noi am cerut doar susținere ideologică”, a declarat Mișin pentru aceeași sursă.

Presa a scris de nenumărate ori că deputatul Vadim Mișin apără interesele fabricii de vinuri și coniacuri din Taraclia. Oficial, nici el, nici membrii familiei sale nu figurează în acte ca fiind copropietari ai combinatului „Belîi Aist”.

Autor: Stela Mihailovici
Stiri relevante
Top stiri
09.08.2025 08:12 785 Horoscopul zilei 09.08.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte