Un om de încredere al președintelui Dodon ar avea mai multe schelete în dulap. Soția lui Lebedinschi se judecă pentru ridicarea sechestrului de pe un complex agroindustrial ce aparține tatălui său, Valeriu Balaban
3681
facebook Consilierul președintelui Igor Dodon, juristul Maxim Lebedinschi, ar avea probleme de integritate, deși apăra interesele șefului statului în instanțele de judecată.
Potrivit postului de televiziune Vocea Basarabiei, Lebedinschi ar face lobby pentru socru său, fostul procuror general, Valeriu Balaban.
„Lebedinschi este ginerele fostului procuror general, Valeriu Balaban, care a fost protagonistul unui mare scandal de corupție. Acesta a intrat în vizorul CNA, după ce s-a constatat că deține o avere de invidiat, obținută pe căi ilicite. Socrul lui Lebedinschi a abuzat de funcțiile deținute pentru a intra în posesia mai multor bunuri imobile de valoare. Tot el este cel care a procurat o clădire pentru Procuratură la un preț de 9 milioane de lei, de patru ore mai mare decât cel de piață. În total, pentru procurarea și reconstrucția imobilului, care așa și nu a mai ajuns să fie folosit, s-au cheltuit peste 24 de milioane de lei. Balaban este cercetat penal și riscă până la 10 ani de închisoare”, scrie Vocea Basarabiei TV.
Sursa citată mai menționează că Maxim Lebedinschi ar avea cetățenia României, dar în același timp condamnă toate acțiunile dedicate Anului Centenarului. „Acesta a făcut tot posibilul să împiedice autoritățile din Ialoveni să organizeze mai multe manifestări culturale dedicate Anului Centenar”.
Într-o investigație apărută pe site-ul actual.md, se spune că Lebedinschi ar minți și la capitolul bunuri deținute de familia sa. Acestea au fost puse sub sechestru de procurorii anticorupție. Lebedinschi, care este protagonistul unei înregistrări audio în care înjură ca la ușa cortului, afirmă că toate investigațiile despre el și socrul său, fostul procuror general Valeriu Balaban, ar fi „aiureli”.
„Socrul meu nu mai este procuror din 2009. Mi-am luat licența (de avocat – n.r.) în 2010 și m-am însurat abia peste un an și jumătate după asta. Toate bunurile la care au făcut trimitere jurnaliștii au fost procurate legal de soția mea”, a declarat consilierul lui Dodon pentru știri.md
Cei de la actual.md spun că au reușit să afle că soția lui Lebedinschi, Valeria, a dat în judecată Procuratura Anticorupție și cere ridicarea sechestrului de pe mai multe bunuri amplasate în afara municipiului Chișinău. Ședința de judecată în acest dosar este programată pentru 8 octombrie la Judecătoria Buiucani.
„Am intrat în posesia unor documente care arată că este vorba despre un complex patrimonial agroindustrial. Acesta include un teren extravilan cu suprafața de peste 6,12 ha, trei construcții agroindustriale cu suprafața de aproximativ 1 500 de metri pătrați fiecare și zece anexe și alte edificii cu o suprafață totală de aproximativ 2 270 de metri pătrați. Toate aceste construcții, cu suprafața totală de peste 6 700 de metri pătrați, sunt amplasate în același loc”, scrie sursa citată.
De asemenea, în material se spune că Valeriu Balaban deține mai multe încăperi, cu suprafaţa totală de 6,7 mii de metri pătraţi lângă satul Bardar, raionul Ialoveni. În perioada sovietică acestea au aparţinut complexului de porcine din raionul Ialoveni. Concomitent, familia mai are în posesie şi terenul aferent, cu suprafaţa totală de 6,1218 ha. Cifrele coincid cu cele indicate în cererea de chemarea în judecată, depusă de Valeria Lebedinschi.
Potrivit documentelor cadastrale, ferma a fost procurată în 2004, când Valeriu Balaban se afla la cârma Procuraturii Generale, dar a înregistrat-o pe numele fiicei Valeria, care avea atunci 20 de ani.
În 2014, Valeria Lebedinschi a oferit în arendă, pentru un termen de 24 de ani, 0,65 ha din terenuri întreprinderii Serviciul Juridic European.
Fondatorii firmei sunt soţii Balaban şi cei doi copii ai lor, iar administrator este Valeriu Balaban. Firma a fost fondată în octombrie 2008, atunci când fostul procuror general deţinea funcţia de consilier prezidenţial pentru misiuni speciale. Printre genurile de activitate ale întreprinderii se numără comerţul cu ridicata al animalelor vii, activităţi de secretariat şi traducere, comerţul cu ridicata al cerealelor, seminţelor şi furajelor pentru animale, activităţi ale birourilor şi serviciilor de consultaţii juridice (inclusiv ale avocaţilor particulari), creşterea porcinelor, inclusiv a animalelor de prăsilă, creşterea păsărilor, intermedieri pentru vânzarea unui asortiment larg de mărfuri etc.
Amintim că sechestrul a fost pus pe bunurile identificate de procurori ca aparținând de facto lui Valeriu Balaban. Fostul procuror general este învinuit că ar fi dispus cumpărarea pentru Procuratură a unei clădiri la un preț de 9 milioane de lei, de aproape 4 ori mai mare decât cel real. Mai mult, fostul procuror a cumpărat imobilul, în pofida faptului că a fost informat că acesta este impracticabil și trebuie demolat. Blocul vizat era destinat amplasării subdiviziunilor Procuraturii Generale.
După tranzacție, fostul procuror general a încheiat și un contract pentru reconstrucția clădirii cu un agent economic, fiind achiziționate servicii și materiale de construcție la un preț majorat față de cel de pe piață.
În total, pentru procurarea și reconstrucția imobilului, suma achitată de Procuratura Generală, în perioada 2006-2009, a fost de peste 24 mln de lei. Totodată, blocul nu a fost finalizat nici până în prezent. Procurorii au dispus sechestre asupra bunurilor învinuiților în sumă de peste 17 mln de lei, iar Ministerul Finanțelor a înaintat o acțiune civilă în valoare de peste 24 mln de lei, pentru restituirea prejudiciului cauzat. Socrul lui Lebedinschi riscă până la 10 ani de închisoare.
Contactat de Ziarul NAȚIONAL, consilierul prezidențial Maxim Lebedinschi nu a răspuns la telefon pentru a veni cu o reacție la acuzațiile aduse.
În schimb, în apărarea acestuia a sărit deputatul socialist Vlad Batrâncea care spune că, prin acest material, nu a fost adus niciun argument care ar demonstra că Maxim Lebedinschi are „un trecut dubios”.
„Maxim Lebedinschi, felicitări. Asta înseamnă recunoaștere politică. Înseamnă că prin activitatea ta la Președinție, în Parlament și la Curtea Constituțională le dai mari bătăi da cap. Asta e de laudă”, a afirmat Batrâncea.
08.11.2025
16:48
877
Planurile de denunțare a regimului fără vize pentru Tadjikistan și Kârgâzstan, clarificate de MAE Chișinău
08.11.2025
15:24
2088
Moldova pregătește o tranziție strategică și graduală către regimul european de vize, explică experții WatchDog
08.11.2025
13:29
1715
România cere răgaz pentru sancțiunile SUA împotriva Lukoil, Republica Moldova riscă să fie afectată de lipsa combustibilului
08.11.2025
11:56
1659
Moldova pregătește regimul de vize pentru cetățenii CSI: 7 acorduri, pe cale de denunțare!
08.11.2025
10:23
826
Comisarul european Marta Kos sosește în Republica Moldova pentru discuții despre extindere și viitorul țării
07.11.2025
21:42
795
Moldova la conducerea Protocolului OMS și ONU privind Apa și Sănătatea pentru prima dată în istorie
07.11.2025
18:56
1060
Maia Sandu a semnat decretul pentru noua componență a Consiliului Național de Securitate
07.11.2025
17:59
926
Radu Marian explică de ce nu putem fi prieteni cu Rusia și Belarus în contextul actual tensionat
07.11.2025
16:49
737
Maia Sandu și Roberta Metsola întăresc colaborarea pentru integrarea europeană a Republicii Moldova
07.11.2025
15:18
789
Republica Moldova devine membru cu drepturi depline în Consiliul Executiv UNESCO, un pas important în promovarea valorilor internaționale
09.11.2025
18:58
66
Prognoza Meteo pentru săptămâna 10-16 noiembrie 2025
09.11.2025
14:25
425
Hamas refuză orice capitulare: Luptătorii din Rafah nu se vor preda sub nicio formă
09.11.2025
14:25
348
Ucraina se confruntă cu întreruperi masive de electricitate din cauza atacurilor asupra infrastructurii energetice
09.11.2025
12:23
450
Doi români răniți într-un atac armat în piața Taksim, Istanbul, anunță ministrul Oana Țoiu
09.11.2025
09:06
544
Dronele ucrainene întrerup temporar curentul și căldura în orașul rus Voronej
09.11.2025
08:24
656
Moldova pregătește vize pentru cetățenii CSI: Guvernul denunță acordul de liberă circulație
09.11.2025
08:02
542
Horoscopul zilei 09.11.2025
09.11.2025
01:57
720
Atacuri periculoase asupra centralelor nucleare din Ucraina: Kievul solicită intervenția AIEA pentru a preveni dezastrul!
08.11.2025
23:31
781
Rusia lovește dur Ucraina: șase morți și pagube semnificative după cele mai masive atacuri balistice asupra infrastructurii energetice de la începutul conflictului
08.11.2025
21:01
803
Schimbări ușoare de vreme în Moldova în 09.11.2025
08.11.2025
20:37
1036
Lavrov revine în prim-plan: Rusia lucrează la un posibil test nuclear sub conducerea lui Putin, speculații privind poziția sa în guvern
08.11.2025
20:13
871
Hodorkovski avertizează Europa: Un nou Război Rece cu Rusia este inevitabil, indiferent de deznodământul în Ucraina
08.11.2025
16:48
877
Planurile de denunțare a regimului fără vize pentru Tadjikistan și Kârgâzstan, clarificate de MAE Chișinău
08.11.2025
15:24
2085
Moldova pregătește o tranziție strategică și graduală către regimul european de vize, explică experții WatchDog
08.11.2025
14:05
831
Maia Sandu configurează noul Consiliu Național de Securitate al R. Moldova cu Anca Dragu în echipă
08.11.2025
13:29
1710
România cere răgaz pentru sancțiunile SUA împotriva Lukoil, Republica Moldova riscă să fie afectată de lipsa combustibilului
08.11.2025
11:56
1656
Moldova pregătește regimul de vize pentru cetățenii CSI: 7 acorduri, pe cale de denunțare!
08.11.2025
11:29
828
Român reținut pentru omor calificat după un accident tragic în Bulgaria: șase imigranți au murit în lacul Vaia
08.11.2025
10:38
863
România caută soluții pentru a evita închiderea rafinăriei Lukoil și impactul asupra Moldovei pe fondul sancțiunilor SUA
08.11.2025
10:23
826
Comisarul european Marta Kos sosește în Republica Moldova pentru discuții despre extindere și viitorul țării
08.11.2025
08:27
713
Horoscopul zilei 08.11.2025
08.11.2025
08:07
753
Rusia lovește din nou: infrastructura energetică a Ucrainei afectată, regiuni întregi fără electricitate
08.11.2025
07:58
808
Ucraina denunță recrutarea a peste 1.400 de africani de către Rusia, profitând de sărăcia continentului
07.11.2025
23:41
2476
Fetița care l-a pus pe Putin într-o situație delicată: Întrebarea din Piața Roșie care a stârnit reacții neașteptate
07.11.2025
21:47
902
Trump îndeamnă UE să susțină Ungaria și pe Orban în fața provocărilor imigrației în Europa
Prognoza Meteo pentru săptămâna 10-16 noiembrie 2025
Hamas refuză orice capitulare: Luptătorii din Rafah nu se vor preda sub nicio formă
Ucraina se confruntă cu întreruperi masive de electricitate din cauza atacurilor asupra infrastructurii energetice
Doi români răniți într-un atac armat în piața Taksim, Istanbul, anunță ministrul Oana Țoiu
1 MDL
1 EUR
19.71
1 USD
17.11
1 RON
3.88
1 RUB
0.21
1 UAH
0.41



Inapoi














