09:27:57 29.03.2024

Un nou RECORD înregistrat de Radu Albot la US Open. S-a calificat în turul III va da piept cu al 17-a favorit al competiției

Sport 31.08.2017 10:30 Vizualizări2307 Autor: Ziarul National

Cel mai bun tenisman moldovean Radu Albot a obținut o nouă victorie la US Open și va juca în premieră în turul III la ultimul turneu de Mare Șlem al anului. După un duel de aproape patru ore Radu a trecut în cinci seturi de Lu Yen-Hsun din Taipei, iar în turul următor va da piept cu al 17-a favorit al turneului, americanul Sam Querrey.

Albot a ieșit foarte determinat pe teren și în 33 de minute a reușit să-și adjudece primul set în partida cu Lu – 6-2. Cel de-al doilea set a fost ceva mai dificil, dar Radu a reușit să-l câștige la tie-break 7-6 (9-7). Lu și-a amintit ulterior că este numărul 63 în clasamentul ATP și a egalat la seturi 7-5 și 6-0.

In setul decisiv s-a mers cap la cap și după aproape o oră de joc s-a ajuns la tie-break. Radu Albot a avut nervii mai tari și a reușit să-și adjudece setul 7-6 (7-2).

Astfel, Radu a ajuns în primii 64 de jucători la ediția din acest an al US Open și mâine va juca contra americanului Sam Querrey.

Pentru acesta performanță Radu va lua un cec de peste 100 de mii de dolari.

29.03.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Încă o dată despre u...

25.03.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Putin căzut de pe ca...

22.03.2024 09:05 Nicolae Negru Nicolae Negru // De ce ideea referend...

Sunteți de-acord ca referendumul constituțional privind aderarea R. Moldova la Uniunea Europeană să fie organizat în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din anul curent?