Un fost ministru din România a murit la vârsta de 59 de ani. Acesta suferea de o boală grea


Fostul ministru şi preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş Severin, Sorin Frunzăverde, a murit în această dimineaţă la Spitalul Judeţean din Reşiţa. Acesta suferea de mai mult timp de o boală grea, care l-a şi determinat să părăsească mediul politic, scrie gandul.info.
Sorin Frunzăverde a fost membru fondator al FSN, preşedinte al Camerei de Comerţ din Reşiţa, preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş Severin şi deputat. Ulterior, a ocupat funcţii de ministru în diferite guverne, ocupându-se de mediu şi turism, dar şi de apărare. În momentul ruperii USL, acesta a fost nominalizat pentru ocuparea portofoliului de la Interne.
Sorin Frunzăverde a fost cadru didactic la Universitatea „Eftimie Mugu” din Reşiţa.
Mandatul său de preşedinte al Consiliului Judeţean Caraş Severin a încetat în anul 2015, înainte de termen, după ce a fost cercetat şi condamnat cu suspendare de către procurorii DNA într-un dosar de corupţie.
Sorin Frunzăverde avea 59 de ani.









































































