Un fost consilier al lui Plahotniuc susține că planul reținerii liderului PLDM este dictat de la Moscova, iar „jocul” poate fi periculos pentru România


Votul de ieri din Parlament, în urma căruia fostul premier Vladimir Filat a fost lipsit de imunitate parlamentară, iar apoi reținut, demonstrează că în R. Moldova dictează cineva care primește indicații de la Moscova, este de părere consultantul politic român Cozmin Gușă, fost consilier al oligarhului Vladimir Plahotniuc.
Potrivit consultantului politic, citat de independent.md, „astăzi, în Moldova există o majoritate pro-rusă care ar dori doar ca pe o oportunitate unirea cu România, în condițiile în care le-ar aduce niște avantaje, dar nu i-ar despărți de filonul lor cultural și chiar economic”.
„Cei care știu, pot să afirme clar că, astăzi în Moldova există o majoritate pro-rusă care ar dori doar ca pe o oportunitate unirea cu România, în condițiile în care le-ar aduce niște avantaje, dar nu i-ar despărți de filonul lor cultural și chiar economic, pentru mulți dintre ei. Votul din Parlament, astăzi (joi - n.r.), care s-a exercitat brusc, majoritar împotriva unui fost premier, declarat pro-român, este o sinteză a faptului că acolo dictează altcineva și nicidecum cineva din partea euroatlantică, ci din partea euroasiatică cu centrul la Moscova”, a declarat Cozmin Gușă în cadrul unei emisiuni de la Realitatea TV, citat de independent.md.
Potrivit consultantului, reținerea lui Filat este și un răspuns pe care Plahotniuc îl dă acestuia, dar și o lovitură pentru parcursul european al R. Moldova.
„Conotația acestui fapt: este clar că majoritatea parlamentară a fost anti-Filat, un euroatlantist declarat; e clar că partea din justiție a fost anti-Filat, deci înseamnă că ambele sunt de sorginte euroasiatică. Asta înseamnă că mutarea jocului politic de la Chișinău se face, mai degrabă, de la Moscova, astăzi. Atunci, dacă ne uităm la ce s-a întâmplat în Ucraina, putem să ne închipuim ce se va întâmpla la Chișinău, dar, cu o forță și o autoritate publică mult mai mare. Rămâne de văzut cât de mari vor fi protestele, dacă nu cumva posibilele proteste, în favoarea euroatlantismului, vor fi survolate de niște simpatizanți ai Moscovei, după cum bănuiesc”, a mai spus Gușă.
De asemenea, potrivit lui Gușă, după ce Parlamentul din R. Moldova a decis ridicarea imunității fostului premier Vlad Filat, între Est şi Cest, în plan european, pe axa Bruxelles - Moscova, va fi generat un joc care poate să genereze un pericol pentru statul român. Acesta a precizat că, în opinia sa, trebuie să intrăm în stare de alertă şi a punctat că ne putem aştepta la orice.
„Ceea ce este cert este că, indiferent de sinceritatea și dedicația celor doi (Vlad Plahotnicu și Vlad Filat –n.r), evenimentul de astăzi, cererea de ridicare a imunității, de cercetare a fostului prim-ministru explodează butoiul cu pulbere, care stătea de ceva vreme și se plimba prin piețele Chișinăului. De azi înainte ne putem aștepta la orice. Adică, voi ați venit în fața casei mele cu manifestanți, eu, la rândul meu, cer arestarea pentru fapte dovedite și atunci, din acest moment, între Est și Vest, în plan european pe axa Moscova-Bruxelles, cu România foarte implicată, se va genera un joc care poate să genereze un pericol iminent pentru statul român şi cred că trebuie să intrăm într-o stare de alertă”, a mai spus Gușă.













































































