Un expert economic SFĂTUIEȘTE autoritățile să se miște „foarte repede” în construcția conductei Ungheni - Chișinău
2913
„Venirea companiei românești „Transgaz” pe piața energetică moldovenească ar duce la creșterea securității energetice a R. Moldova și ar facilita și accesul la piața gazelor din UE, după ce aceasta și-a anunțat intenția de a contribui la realizarea proiectului de interconexiune pe gaze naturale dintre R. Moldova și România”, susține expertul IDIS Viitorul, Ion Tăbârță.
Potrivit acestuia, odată cu venirea „Transgaz”, R. Moldova își va reduce dependența față de gazul rusesc. „Interconectarea cu România există deja prin gazoductul Iași-Ungheni, dar acest lucru este insuficient pentru a contribui la asigurarea securității energetice a R. Moldova, deoarece acesta aprovizionează cu gaze naturale doar câteva sate din raioanele Ungheni și Nisporeni”, a explicat Tăbârță.
Capacitatea gazoductului Iași – Ungheni - Chișinău este estimată la 1,5 miliarde metri cubi de gaz.
„R. Moldova, în momentele de vârf, în perioada de iarnă, a consumat cel mult 1,3 miliarde metri cubi de gaz, exceptând regiunea transnistreană. Însă, deocamdată nu se cunoaște ce se va face cu aprovizionarea cu energie electrică în condițiile în care R. Moldova importă 75% din curent de la Cuciurgan, hidrocentrală situată pe malul stâng al râului Nistru. Astfel, pe lângă conducta de gaz, e necesară și interconectarea întregului sistem energetic al R. Moldova cu cel al Românei. Dacă se va reuși acest lucru, atunci vom putea vorbi de o alternativă energetică reală a R. Moldova și o independență a ei față de Federația Rusă”, crede sursa citată.
Expertul a amintit că „Gazprom”, prin intermediul „Moldovagaz”, controlează securitatea energetică a R. Moldova, iar acest lucru a făcut ca regiunea din stânga Nistrului să fie un actor important pe piața energetică. „Enclava nu-și achită plățile pentru gazul livrat, iar în consecință s-a acumulat o datorie de 6 miliarde USD pusă de către Federația Rusă pe contul R. Moldova”, a mai precizat Tăbârță.
Expertul susține că autoritățile R. Moldova trebuie să se miște foarte repede cu construirea conductei Ungheni - Chișinău, deoarece „Gazprom” urmează să dea în folosință conducta de gaz care va transporta gaz în Europa ocolind R. Moldova – Turkish Stream și care va aproviziona cu gaze țările din Balcani: „Evident, acest lucru va lăsa R. Moldova fără statutul de țară tranzitară de gaze, ceea ce o va face și mai vulnerabilă în fața Kremlinului”.
Ion Tăbârță a mai adăugat că venirea „Transgaz” înseamnă și una dintre cele mai mari investiții economice ale unei companii de peste Prut, dar lucrurile pot fi date peste cap din cauza faptului că 2018 este un an electoral.
De menționat că premierul Pavel Filip a declarat anterior că gazoductul Ungheni - Chișinău urmează să fie dat în exploatare la finele anului 2018, începutul lui 2019.
04.09.2023
13:13
19.08.2022
11:16
25.03.2019
10:00
03.10.2018
12:20
25.06.2026
09:25
24.06.2026
15:57
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
26.06.2026
02:49
26.06.2026
01:57
25.06.2026
23:50
25.06.2026
23:31
25.06.2026
22:38
25.06.2026
19:46
25.06.2026
18:51
25.06.2026
18:45
25.06.2026
18:07
25.06.2026
17:49
25.06.2026
17:12
25.06.2026
17:05
25.06.2026
16:57
25.06.2026
15:49
25.06.2026
13:42
25.06.2026
12:38
25.06.2026
09:25
25.06.2026
08:42
25.06.2026
07:53
Adevăratul motiv al războiului dintre Nicușor Dan și Ilie Bolojan nu ar avea legătură cu alegerile: Planul secret pentru UNIREA României cu Republica Moldova
Alertă în Orhei: Un aparat de zbor necunoscut, cel mai probabil o dronă, a EXPLODAT lângă satul Lopatna
Pregătiri în regim de URGENȚĂ pentru alegerea unui nou Mitropolit al Basarabiei
Lucrările la noul centru TBC de la „Marius Nasta” repornesc după deblocarea finanțării de 1,2 miliarde lei















