Stiri

Starea de URGENȚĂ va fi prelungită cu încă 60 de zile în R. Moldova: Riscuri majore de securitate, inclusiv energetică, dar și de destabilizare a situației din republică

Actualitate 29.03.2023 10:18 Vizualizări1310
Starea de URGENȚĂ va fi prelungită cu încă 60 de zile în R. Moldova: Riscuri majore de securitate, inclusiv energetică, dar și de destabilizare a situației din republică

Guvernul a aprobat astăzi o decizie privind prelungirea cu 60 de zile a stării de urgență pe tot teritoriul R. Moldova, începând cu data de 5 aprilie curent.

Ministra Afacerilor Interne, Ana Revenco, a declarat în cadrul ședinței de Guvern că R. Moldova se confruntă în continuare cu riscuri majore de securitate și autoritățile au nevoie de instrumente pentru a reacționa prompt în situații de urgență.

Printre riscurile enumerate de ministrul de Interne se numără survolarea neautorizată a spațiului aerian de către rachete care pot cădea pe teritoriul R. Moldova, intensificarea migrației ilegale și lipsa unor premise pentru diminuarea ostilităților militare din Ucraina, atacată de Federația Rusă.

Totodată, nu slăbesc din intensitate nici încercările de a destabiliza situația in interiorul R. Moldova, iar blocajul din justiție și măsurile subversive la adresa securității statului sunt, la fel, elemente ale războiului hibrid purtat împotriva R. Moldova, a spus oficialul.

Starea de urgență este necesară și pentru a putea lua decizii rapide în sectorul energetic.

Potrivit Anei Revenco, „Moldovagaz” a contractat pentru luna aprilie un volum de gaze cu 30% mai mic, deși există un contract semnat cu „Gazprom” pentru cinci ani. Totodată, acest document poate fi reziliat oricând unilateral de către partea rusă, care poate invoca nerealizarea auditului datoriei invocate pentru malul drept al Nistrului.

Probleme pot apărea și în ceea ce privește aprovizionarea R. Moldova cu energie electrică, în contextul în care nu există un contract pe termen lung cu centrala de la Cuciurgan.

Premierul Dorin Recean a ținut să spulbere „oboseala” invocată de anumite voci vizavi de prelungirea stării de urgență pe teritoriul R. Moldova, amintind că „alături de noi avem un război, alături de noi sunt uciși oameni, este distrusă infrastructura”, iar „Guvernul are nevoie de instrumente pentru a reacționa prompt” în anumite situații.

Decizia finală privind prelungirea stării de urgență urmează a fi luată de către Parlament.

Menționăm că starea de urgență în Republica Moldova a fost instituită la 24 februarie 2022, odată cu declanșarea războiului Federației Ruse împotriva Ucrainei.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
Horoscopul zilei 30.08.2026 30.08.2026 13:44 496 Horoscopul zilei 30.08.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.16 1 USD 17.28 1 RON 3.83 1 RUB 0.21 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri