„Partenerul strategic” Rusia OTRĂVEȘTE Nistrul și poate lăsa cetățenii R. Moldova fără principala sursă de APĂ. Marta Kos: „UE este pregătită să ofere sprijin prin intermediul Mecanismului de Protecție Civilă al UE”
2067
Uniunea Europeană critică dur atacul Rusiei asupra hidrocentralei Novodnistrovsk din Ucraina, care a provocat poluarea Nistrului, o sursă vitală de apă potabilă pentru majoritatea cetățenilor din R. Moldova.
„Atacul Rusiei asupra hidrocentralei Novodnistrovsk din Ucraina a poluat Nistrul, o sursă vitală de apă potabilă pentru majoritatea cetățenilor din Republica Moldova. Acesta este un semn că războiul Rusiei nu se oprește la granițele Ucrainei. Suntem solidari cu Republica Moldova”, a declarat astăzi comisarul european pentru extindere, Marta Kos.
Potrivit Martei Kos, UE este gata să vină în ajutorul cetățenilor R. Moldova pentru a depăși această nouă problemă creată de Rusia, care pretinde că ar fi „un partener strategic” al R. Moldova.
„Împreună cu statele noastre membre, Comisia Europeană este pregătită să ofere sprijin prin intermediul Mecanismului de Protecție Civilă al UE”, a dat asigurări Marta Kos.
Amintim că în noaptea de 6 spre 7 martie 2026, Federația Rusă a atacat cu rachete și drone Complexul Hidroenergetic Nistrean de la Novodnestrovsk, Ucraina. În urma exploziilor, uleiuri tehnice și produse petroliere au intrat în râul Nistru. Patru zile mai târziu, pe 10 martie, poluarea a fost detectată pe teritoriul Republicii Moldova. Alimentarea cu apă potabilă din Nistru a fost întreruptă în Bălți. Pescuitul a fost interzis pe sectorul cuprins între Naslavcea și lacul de acumulare Dubăsari. Armata Națională a fost mobilizată. Guvernul a declarat stare de alertă de mediu pentru 15 zile. România a trimis ajutor. Mecanismul de Protecție Civilă al UE a fost activat.
Actualmente, alimentarea cu apă din fluviul Nistru rămâne suspendată pentru cel puțin încă 12 ore în localitățile Naslavcea, Soroca, Bălți, Florești și Sîngerei. Măsura este menținută pentru a garanta siguranța deplină a consumatorilor și a evita riscul contaminării cu poluant a rețelelor de aprovizionare cu apă.
Astfel, în acest moment critic pentru locuitorii municipiului Bălți, răspunsul a venit de peste Prut. Municipiul Iași a confirmat trimiterea unui convoi umanitar cu apă potabilă la Bălți.
Amintim că Rusia a provocat o criză profundă în R. Moldova la finele anului 2022, atunci când practic a redus unilateral cu 60% livrările de gaze. Inițial, în pofida unui contract în vigoare până la 31 decembrie 2026, „Gazprom” a redus volul livrărilor, iar ulterior a asigurat volumul doar pentru Transnistria. Tocmai după aceasta, R. Moldova a fost nevoită să treacă rapid la gazele de pe piața europeană, pentru a nu mai fi șantajabilă.
17.03.2026
09:45
13.03.2026
14:29
02.03.2023
11:41
22.09.2014
10:18
31.07.2014
12:11
02.03.2014
13:25
02.03.2014
09:12
01.03.2014
11:07
28.12.2013
15:02
13.11.2013
08:51
06.10.2013
11:01
05.09.2013
10:41
24.06.2026
20:50
24.06.2026
20:38
24.06.2026
19:49
24.06.2026
18:49
24.06.2026
17:59
24.06.2026
17:38
24.06.2026
17:34
24.06.2026
17:18
24.06.2026
16:02
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:57
24.06.2026
15:38
24.06.2026
15:27
24.06.2026
15:25
24.06.2026
15:17
24.06.2026
12:43
24.06.2026
12:41
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”
















