VIDEO // Opt persoane infectate cu COVID-19 sunt în stare GRAVĂ: Focar de CORONAVIRUS în căminul UTM, care trebuia închis încă acum 10 zile
5341
Opt dintre cele 66 de persoane internate cu COVID-19 în spitalele din Chișinău sunt în stare gravă, a anunțat astazi-dimineață ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Viorica Dumbrăveanu.
Șapte dintre acești pacienți sunt internați la Spitalul „Toma Ciorbă” și unul - la Spitalul Clinic Republican „Timotei Moșneaga”.
Ministra Dumbrăveanu a ținut să precizeze că numărul cazurilor cu transmitere locală l-a depășit pe cel al cazurilor de import - 35 versus 31. Cele mai multe dintre acestea au fost înregistrate în Chișinău - 16 dintre cele 27 cazuri de COVID-19 confirmate, dar și la Hâncești - 14 etc.
Autoritățile continuă să vorbească despre iresponsabilitatea cetățenilor care nu conștientizează pericolul real și îi îndeamnă să nu iasă din case decât pentru a merge la cumpărături absolut necesare.
Citeşte şi: VIDEO // Bilanțul cazurilor confirmate cu COVID-19 a ajuns la 66 în R. Moldova: 17 cazuri noi
De exemplu, 35 de persoane au mers recent în pelerinaj la o mănăstire din Ucraina, iar la șase dintre ele a fost deja confirmat noul coronavirus. Numărul de infectați ar putea să crească. De exemplu, într-o instituție medicală a fost depistată o mamă cu un copilaș în Secția de reanimare, iar medicii și-au pus întrebări după ce și soțul acesteia, dar și al doilea copil al lor au ajuns la spital. Într-un final, doamna a recunoscut că a fost în acel pelerinaj și a fost transferată, noaptea trecută, cu tot cu copil într-o instituție medicală destinată infectaților cu COVID-19.
Citeşte şi: Post de Poliție la căminul UTM aflat în carantină: Rudele unor studenți ar fi avut comportament agresiv
Viorica Dumbrăveanu s-a referit și la cazul căminului de la Universitatea Tehnică din Moldova, plasat în carantină, spunând că este vorba de un „focar de COVID-19”. Aceasta a învinuit administrația instituției că nu a respectat decizia autorităților de a suspenda procesul de studii pentru a evita aglomerația de persoane, dar a permis studenților să locuiască în continuare în cămin.
Astăzi, aproape 100 de studenți sunt în carantină în acel cămin, după ce o locatară, originară din satul Bălceana, raionul Hâncești, fost depistată pozitiv cu COVID-19.
Sâmbătă-dimineață, 121 persone erau internate în spital fiind suspecte la COVID-19. În total, 24 228 de persoane din R. Moldova sunt monitorizate în prezent la domiciliu de către medicii de familie.
12.07.2022
13:46
03.02.2022
09:32
25.01.2022
20:08
18.01.2022
20:01
12.11.2021
14:01
03.11.2021
18:52
26.10.2021
22:12
22.10.2021
22:07
21.10.2021
21:39
19.10.2021
20:22
26.06.2026
20:28
26.06.2026
20:06
26.06.2026
18:36
26.06.2026
18:30
26.06.2026
18:19
26.06.2026
18:07
26.06.2026
18:05
26.06.2026
17:59
26.06.2026
17:20
26.06.2026
17:12
26.06.2026
16:32
26.06.2026
16:32
26.06.2026
15:47
26.06.2026
15:35
26.06.2026
15:26
26.06.2026
14:01
26.06.2026
13:46
26.06.2026
12:55
26.06.2026
10:47
26.06.2026
10:08
26.06.2026
09:21
26.06.2026
09:19
26.06.2026
02:49
26.06.2026
01:57
PROGRAM // Începe Reuniunea Teatrelor Naționale Românești: „La Chișinău vor veni TOATE Teatrele Naționale din Republica Moldova și România!”
VIDEO // Un nou atac armat în Sydney. Patru persoane au fost înjunghiate într-o biserică, în timpul slujbei. Momentul, transmis LIVE
Ce se întâmplă dacă înghiți sâmburii de măsline? Nici nu-ţi imaginezi
Marina Tauber oferă DETALII despre mitingul de duminică. Deputata infirmă că s-ar pregăti destabilizări: „Va fi o acțiune pașnică. Protestele, mitingurile sunt acțiuni democratice”


















