05:17:54 25.04.2024

FOTO // Radu Albot a fost surclasat de marele Roger Federer. Tenismenul nostru a prins o zi proastă, dar a fost APLAUDAT de publicul din Basel

Sport 23.10.2019 21:29 Vizualizări2538 Autor: Ziarul National

Radu Albot (locul 49 ATP) a pierdut astăzi, în runda a doua a turneului ATP 500 de la Basel, în faţa elveţianului Roger Federer.

Radu a prins o zi proastă, iar în prmul set elveţianul nu i-a dat nicio şansă. Astfel, unul dintre cei mai buni tenismeni din toate timpurile şi-a adjudecat primul set la zero.

În pauză Radu Albot a mers la vestiare, după care a intrat mai motivat în meci. Totuşi, Radu a pierdut pe serviciul său şi se parea că setul doi va decurge după acelaşi scenariu.

La scorul de 2-0 pentru elveţian Radu a avut o tresărire de orgoliu şi şi-a câştigat serviciul în aplauzele spectatorilor. În acel moment Radu a făcut spectacol - s-a închinat în faţa spectatorilor, cu un zâmbet larg.

Cu gandul la runda următoare, Roger Federer a teanşat meciul în favoarea sa dupa o oră şi trei minute: 6-0; 6-3.

Cei doi sportivi s-au mai întâlnit până acum o singură dată, la Mastersul de la Miami din acest an, când elvețianul l-a învins greu pe jucătorul moldovean, în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-3.

De menţionat că în primul tur Radu Albot a trecut de Dusan LAJOVIC (33 ATP, Serbia) 2-6, 6-3, 6-4

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...

19.04.2024 09:13 Nicolae Negru Nicolae Negru // Despărțirea apelor p...