17:03:52 16.09.2025
Stiri

Doi ofițeri de investigație, REȚINUȚI, după ce ar fi salvat un agent economic de pedeapsă contra unei sume 15 mii de euro

Anticorupție 12.09.2019 12:41 Vizualizări1800
Doi ofițeri de investigație, REȚINUȚI, după ce ar fi salvat un agent economic de pedeapsă contra unei sume 15 mii de euro

Doi ofițeri de investigație, un șef de direcție și un subaltern de-al său, din cadrul Inspectoratului Național de Investigație al Inspectoratului General al Poliției, au fost reținuți astăzi la Chișinău.

Procuratura Anticorupție susține că subalternul ar fi pretins și primit 14 950 de euro de la un agent economic, susținând că își poate influența șeful ca acesta să nu transmită materialele avute la examinare organului de urmărire penală pentru pornirea procesului penal pe faptul comiterii evaziunii fiscale de către agentul economic.

După primirea acestei sume, ultimul nu a fost tras la răspundere penală.

Cei doi ofițeri au fost plasați pentru 72 de ore în izolatorul CNA și sunt cercetați pentru trafic de influență și corupere pasivă, ambele săvârșite în proporții deosebit de mari.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte