10:58:28 15.01.2026
Stiri

SUA suspendă pe termen nelimitat vizele de imigranți pentru Republica Moldova și alte 74 de țări

Actualitate 15.01.2026 09:24 Vizualizări240
SUA suspendă pe termen nelimitat vizele de imigranți pentru Republica Moldova și alte 74 de țări

Republica Moldova se află pe lista celor 75 de ţări pentru care Statele Unite vor suspenda, începând cu 21 ianuarie, toate procedurile de eliberare a vizelor de imigrant, pe termen nelimitat.

Departamentul de Stat a anunţat miercuri că opreşte procesarea vizelor de imigranţi pentru 75 de ţări, ca parte a unui efort de combatere a solicitanţilor consideraţi susceptibili de a deveni o povară pentru bugetul public. O notă internă a Departamentului de Stat le cere funcţionarilor consulari să refuze vizele în conformitate cu legea în vigoare, în timp ce sunt reevaluate procedurile de selecţie şi verificare.

„Administraţia Trump pune capăt abuzării sistemului american al imigraţiei de către cei care caută să se îmbogăţească pe socoteala poporului american”, a declarat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Pigott. Suspendarea va începe pe 21 ianuarie şi va continua pe termen nelimitat până la încheierea reevaluării procesării vizelor de imigranţi.

„Departamentul de Stat va folosi autoritatea sa de lungă durată pentru a considera ineligibili potenţialii imigranţi care ar deveni o povară publică pentru Statele Unite şi ar exploata generozitatea poporului american”, a mai spus purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Piggott. Acesta a precizat că imigraţia din aceste 75 de ţări va fi suspendată în timp ce sunt revizuite procedurile de procesare, pentru a împiedica intrarea cetăţenilor străini care ar urma să beneficieze de asistenţă socială şi ajutoare publice.

În noiembrie 2025, o telegramă diplomatică a Departamentului de Stat trimisă tuturor posturilor din lume a instruit ofiţerii consulari să aplice noi reguli de selecţie, mult mai stricte, în baza aşa-numitei prevederi „public charge” (povară publică) din legea imigraţiei. Documentul îi îndeamnă pe consuli să refuze vizele solicitanţilor consideraţi susceptibili de a depinde de beneficii publice, luând în calcul o serie de factori: sănătatea, vârsta, cunoştinţele de limba engleză, situaţia financiară, precum şi nevoia potenţială de îngrijire medicală pe termen lung.

Astfel, solicitanţii în vârstă sau supraponderali ar putea fi respinşi. La fel şi cei care au beneficiat anterior de asistenţă financiară de la stat sau au fost instituţionalizaţi. Deşi prevederea privind „povara publică” există de zeci de ani, modul în care a fost aplicată a variat considerabil de la o administraţie la alta, iar funcţionarii consulari au avut, în timp, o marjă largă de apreciere în interpretarea acestui standard.

Excepţiile de la noua suspendare vor fi „foarte limitate” şi vor fi permise doar după ce solicitantul demonstrează că îndeplineşte criteriile legate de „povara publică”. Conform telegramei diplomatice, pot fi exceptate persoanele cu dublă cetăţenie care deţin un paşaport valabil pentru o ţară care nu este inclusă pe listă sau acei solicitanţi care pot arăta că şederea lor serveşte interesului naţional „America First”. Dacă o viză a fost deja aprobată, dar nu a fost încă tipărită, funcţionarul consular „trebuie să refuze cererea”.

Lista include toate regiunile majore ale lumii, de la Africa, Asia şi America Latină la Orientul Mijlociu şi Europa de Est. Printre statele vizate se află şi Republica Moldova, alături de alte ţări pentru care procedurile de imigraţie în SUA vor fi blocate pe termen nedeterminat.

Lista completă a ţărilor vizate cuprinde: Afganistan, Albania, Algeria, Antigua şi Barbuda, Armenia, Azerbaidjan, Bahamas, Bangladesh, Barbados, Belarus, Belize, Bhutan, Bosnia, Brazilia, Birmania, Cambodgia, Camerun, Capul Verde, Columbia, Coasta de Fildeş, Cuba, Republica Democratică Congo, Dominica, Egipt, Eritreea, Etiopia, Fiji, Gambia, Georgia, Ghana, Grenada, Guatemala, Guineea, Haiti, Iran, Irak, Jamaica, Iordania, Kazahstan, Kosovo, Kuweit, Kârgâzstan, Laos, Liban, Liberia, Libia, Macedonia, Moldova, Mongolia, Muntenegru, Maroc, Nepal, Nicaragua, Nigeria, Pakistan, Republica Congo, Rusia, Rwanda, Saint Kitts şi Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent şi Grenadine, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudanul de Sud, Sudan, Siria, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia, Uganda, Uruguay, Uzbekistan şi Yemen.

Stiri relevante
15.01.2026 08:05 299 Horoscopul zilei 15.01.2026
Top stiri
15.01.2026 08:05 298 Horoscopul zilei 15.01.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.90 1 USD 17.09 1 RON 3.91 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte