12:22:27 09.04.2026
Stiri

Studenți de la șase universități din România și Republica Moldova au descoperit culisele Procuraturii Generale a Republicii Moldova

Actualitate 03.04.2026 10:53 Vizualizări1971
Studenți de la șase universități din România și Republica Moldova au descoperit culisele Procuraturii Generale a Republicii Moldova

La 2 aprilie 2026, Procuratura Generală a Republicii Moldova a găzduit un grup de studenți ai Facultății de Drept din România și Republica Moldova, în cadrul unor vizite de informare dedicate prezentării activității instituției.

Au participat tineri de la 5 universități din toate colțurile României – Universitatea din București, Academia de Studii Economice din București, Universitatea din Craiova, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea „Babeș Bolyai” din Cluj-Napoca – precum și de la Universitatea de Stat din Moldova.

Pe parcursul vizitei, studenții au făcut o incursiune în istoria și structura Procuraturii. Ei au aflat despre rolul instituției în sistemul de justiție, despre organizarea internă și despre particularitățile activității procurorilor.

Tinerii au avut oportunitatea să discute cu Adjunctul Procurorului General interimar, domnul Sergiu Brigai. Acesta a vorbit despre misiunea și valorile profesiei de procuror, despre provocările cu care se confruntă procurorii, dar și despre importanța eticii profesionale și a responsabilității în exercitarea funcției publice.

Studenții au adresat întrebări și au primit răspunsuri detaliate la diverse curiozități apărute în cadrul discuțiilor. A fost aprofundat subiectul instrumentării cauzelor de spălare a banilor și al dosarelor de corupție, precum și tema cooperării dintre toate puterile în stat, necesară pentru o justiție eficientă.

Dincolo de informațiile teoretice și practice acumulate, participanții au plecat cu o imagine mai clară despre modalitățile prevăzute de lege pentru accederea în profesia de procuror. Ei au înțeles mai bine rolul procurorului, dar și impactul concret al muncii acestuia asupra vieții oamenilor și a societății în ansamblu.

Pentru mulți dintre tineri, aceste întâlniri au reprezentat o primă apropiere reală de profesia de procuror. Au fost totodată o importantă sursă de motivație pentru a-și construi pe viitor o carieră în domeniul juridic.

Prin astfel de activități, Procuratura Generală își propune să consolideze legătura cu mediul academic, să dezvolte un dialog constant cu studenții și să încurajeze interesul noilor generații pentru profesia de procuror.

Interacțiunea directă cu procurorii le oferă tinerilor o perspectivă practică asupra modului în care este aplicată legea în cauzele concrete. Ea completează formarea teoretică din cadrul universitar și contribuie la apropierea viitorilor juriști de realitățile sistemului de justiție.

Stiri relevante
09.04.2026 08:28 369 Horoscopul zilei 09.04.2026
Top stiri
09.04.2026 08:28 359 Horoscopul zilei 09.04.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.14 1 USD 17.23 1 RON 3.95 1 RUB 0.22 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte