05:17:52 18.04.2024

Sport 11.07.2018 17:30 Vizualizări2229 Autor: Ziarul National
„Slava Ukraini!”. Domagoj Vida, povestea celui mai controversat jucător al Croaţiei de la acest Campionat Mondial prosport.ro

În familie, fotbalul se moşteneşte, doar poziţia din teren se schimbă. Este şi cazul croaţilor Rudika şi Domagoj Vida. Domagoj este fiul fostului atacant Rudika Vida, care a jucat numai la echipe din ţara natală. Spre deosebire de tatăl său, „Vida Jr” s-a retras pe teren din vârful atacului până în fruntea apărării, şi a ales poziţia de fundaş central. Dar croatului îi este uşor să joace pe fiecare poziţie din linia defensivă.

Croaţia este pentru unii marea surpriză de la acest Campionat Mondial, iar pentru alţii echipa care confirmă. Selecţionata va juca în semifina, cu o echipă a Angliei văzută ca favorită încă de când a intrat pe partea a doua a tabloului. În drumul lor, croaţii au trecut de ţara gazdă Rusia, pe care au eliminat-o la loviturile de departajare (6-5 scor final). În acel sfert de finală, Vida a fost în prim plan. Întâi, când ruşii au deschis scorul în prima repriză, Cheryshev a prins un şut superb chiar din faţa fundaşului, pentru ca mai apoi, croatul să se răzbune şi să marcheze golul din prima repriză a prelungirilor. Tot el a trasnformat cu succes al patrulea penalty, urmând ca Ivan Rakitic să facă la fel cu decisivul, care a trimis naţiunea cu aproape cinci milioane de locuitori în semifinală.

Deşi nu se poate compara cu vedetele Luka Modric, Ivan Rakitic sau Mario Mandzukic în ceea ce priveşte echipele de club din CV, fundaşul de 29 ani este un obişnuit al naţionalei, pe care o reprezintă din 2010 şi pentru care a jucat de 63 ori şi a marcat în trei rânduri. La această ediţie a turneului final, croatul a adunat patru apariţii, dintr-un total de cinci.

La Mondialul din 2010, croaţii nu s-au calificat. La următorul campionat, în 2014, au jucat chiar în meciul de deschidere, contra Braziliei, şi au pierdut cu 3-1. Într-o grupă din care au mai făcut parte Mexic şi Camerun, europenii i-au învins doar pe africani şi nu au trecut de faza grupelor, iar Vida nu a prins niciun minut. La EURO 2012, a fost folosit doar în ultima partidă, contra Spaniei. În grupă şi cu Italia şi Irlanda de Nord, fotbaliştii antrenaţi atunci de Slaven Bilic au terminat pe trei. La EURO 2016, Croaţia termină pe primul loc, dar este eliminată în optimi de Portugalia, scor 0-1, care avea să câştige turneul. Din patru meciuri, stoperul a jucat în trei.

Domagoj Vida şi-a început cariera la NK Oseijek, în prima ligă din ţara natală. După patru sezoane, s-a trasnferat la Bayer Leverkusen, dar nu a impresionat şi s-a întors acasă, la Dinamo Zagreb. În 2013, după două sezoane petrecute la Zagreb, prinde o mutare tot la Dinamo, doar că în capitala Ucrainei, unde a jucat până iarna aceasta, când a semnat cu Beţiktaş pe 4 ani şi jumătate. Cu Dinamo Zagreb a câştigat un campionat şi o cupă a Croaţiei, iar cu Dinamo Kiev două campionate, două cupe şi o supercupă a Ucrainei. La NK Osijek, a fost coechipier între 2006 şi 2008 cu brazilianul David Lopes, care a jucat pentru ”U” Craiova în sezonul 2010/11, iar la Dinamo Zagreb i-a avut colegi pe Mateo Kovacic de la Real Madrid (între 2011 şi 2013), dar şi pe foştii dinamovişti Antun Palic, în sezonul 2011/2012 şi Ante Pulic, în stagiunea 2012/13.

Incidentul său, când a strigat în vestiar `Glorie Ucrainei!”, după eliminarea Rusiei, nu este singurul de la această Cupă Mondială. Înaintea meciului cu Anglia, stoperul lui Beşiktaş a avut un nou derapaj, de data asta la adresa Serbiei. Într-un videoclip care a ajuns în posesia jurnaliştilor, fotbalistul strigă „Să arzi, Belgrad!” Şi pe vremea când juca la Zagreb, sportivul a afişat un comportament asemănător. În decembrie 2011, echipa sa a pierdut cu scorul de 1-7 o partidă de Champions League, contra lui Olympique Lyon. După ce Maxime Gonalons a înscris golul cu numărul şapte, Vida a fost surprins de camerele de filmat făcând cu ochiul. Un an mai târziu, a fost scos din lot după ce a deschis o doză de bere în timp ce făcea deplasarea pentru un meci de cupă.

Continuarea pe prosport.ro.

Croaţia îşi dispută miercuri locul în finala Campionatului Mondial, contra selecţionatei Angliei, care porneşte ca favorită. Naţiunea din Peninsula Balcanică şi-a egalat cea mai mare performanţă, reuşită la Mondialul din 1998, când a pierdut semifinala cu ţara gazdă Franţa, scor 1-2, care a şi câştigat turenul. Croaţia a câştigat apoi finala mică, după ce a trecut cu 2-1 de Olanda.

15.04.2024 09:20 Nicolae Negru Nicolae Negru // Simțul realității și...

12.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Recensământul ca o f...

08.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ne va apăra sau nu R...