Stiri

Să nu exagerăm cu cititul! Să nu ne fie rușine să fim proști! Un exemplu e același Dodon

Politică 26.03.2017 13:26 Vizualizări2137
Să nu exagerăm cu cititul! Să nu ne fie rușine să fim proști! Un exemplu e același Dodon

Trustia, elegii politikoase

Ieri am discutat despre ideea lui Dodon de a anula bacul, pentru a nu-i stresa pe liceeni. Genială idee, e de premiul Nobel, nu întâmplător a fost atacat de civilii retrograzi, ca Trump de feministele sterile din toate țările. Dacă majoritatea bacalaureaților pleacă peste hotare, de ce ar trebui să ne cheltuim cu ei? Numai camerele de supraveghere cât costă! Dacă doresc tare, să dea bacul în țările care-i primesc. Și să ne plătească și pentru camerele video. Noi am existat secole de-a rândul fără bac și, slavă Domnului, ne-am descurcat nu mai rău decât alții, republicuța noastră devenise livada și crama uniunii sovietice. De fapt, stresul cel mare a început cu bacul, mai bine zis cu ideea că nu e bine să copiem la examene. Și de ce nu e bine? Fiindcă alte popoare nu copiază! Dar de ce trebuie să-i imităm pe alții? De ce să nu fim patrioți, să ținem la tradițiile și specificul nostru național? Doar a zis Dimitrie Cantemir că moldovenii nu se trag la carte, de ce trebuie neapărat să-l contrazicem? Prin consecvență ne-am atrage mai mult respect decât prin citit! Un exemplu e același Dodon. El a ajuns președinte nu fiindcă a cititi multe cărți. Se vede pe fața lui că nu exagerează cu cititul. În schimb este consecvent ca stema Moldovei! Să facem și noi ca el, să fim noi înșine, să nu ne fie rușine să fim proști!

Acum stau și mă gândesc că Dodon nu-i așa de patriot cum pare, el a copiat lucrarea sa de doctorat de la doi autori români, nu de la englezi, francezi, germani etcetera, ca să nu aibă de tradus. Asta înseamnă că el și-a scris lucrarea în română ori că profesorii români au scris în moldovenește. Dar, oricum ai da, iese că statalitaea noastră are ceva românesc.

Al vostru laundroped, oligofrenetic, Ion Buraga

Autor: Ziarul National
Top stiri

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
VIDEO // Irina Gutnic publică imagini de pe camerele de supraveghere cu Ion Ceban - „PERICOL public”: „M-a mințit pe mine, așa minte întreaga societate”
27.05.2026 11:27 ZiarulNational VIDEO // Irina Gutnic publică imagini...

Mihai Gribincea // Moscova rescrie istoria: Declarația Mariei Zaharova despre conflictul din Transnistria – propagandă sau realitate?
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

Nicolae Negru // Anul politic 2024, în câteva linii
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
CapricornCapricorn
VărsătorVărsător
PeștiPești
BerbecBerbec
TaurTaur
GemeniGemeni
RacRac
LeuLeu
FecioarăFecioară
BalanțăBalanță
ScorpionScorpion
SăgetătorSăgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.05 1 USD 17.58 1 RON 3.83 1 RUB 0.22 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri