07:44:17 23.12.2025
Stiri

Rușii sunt îngroziți de incursiunea armatei ucrainene în interiorul Federației Ruse. Pentru prima oară de la începutul războiului, aceștia își construiesc adăposturi de beton într-un oraș cu 400 000 de locuitori

Actualitate 23.08.2024 16:16 Vizualizări933
Rușii sunt îngroziți de incursiunea armatei ucrainene în interiorul Federației Ruse. Pentru prima oară de la începutul războiului, aceștia își construiesc adăposturi de beton într-un oraș cu 400 000 de locuitori

Deși aflat dincolo de zona incursiunii ucrainene, locuitorii orașului Kursk sunt îngrijorați de luptele care se desfășoară în regiunea aflată la graniță, iar autoritățile locale au început să ia măsuri de protejare a populației, relatează Reuters și publicația rusă Kommersant.

Guvernatorul regional din Kursk, Alexei Smirnov, a publicat o imagine pe Telegram cu un adăpost de beton care a fost instalat în orașul Kursk, capitala regiunii cu același nume.

El a subliniat că oficialii locali instalează astfel de adăposturi în zonele aglomerate, inclusiv în 60 de stații de autobuz. Orașul Kursk are o populație de peste 400.000 de locuitori.

„La instrucțiunile mele, administrația orașului Kusrsk a identificat punctele cheie pentru inslatarea acestor adăposturi modulare de beton – în zonele aglomerate”, a scris Smirnov pe Telegram.

Adăposturi similare cu cele din orașul Kursk vor fi instalate și în alte două localități din regiunea Kursk: Zheleznogorsk și Kurchatov.

În Zheleznogorsk, au fost stabilite locațiile în care vor fi instalate 10 adăposturi, în timp ce în Kurchatov, localitate care găzduiește centrala nucleară Kursk, urmează să fie identificate de către autorități. Autoritățile ruse au acuzat Ucraina că intenționează să atace centrala nucleară, lucru negat de către Kiev. Șeful Agenției pentru Energie Atomică, Rafael Grossi, urmează să viziteze centrala la finalul lunii august.

Este pentru prima dată de la începutul războiului, când Rusia ia decizia de a instala adăposturi de beton în orașe. În cei doi ani și jumătate de război, au existat numeroase atacuri transfrontaliere, dar operațiunea surpriză a trupelor ucrainene în regiunea Kursk reprezintă cea mai mare dificultate cu care se confruntă Moscova pe propriul teritoriu.

Pe 6 august, trupele ucrainene au declanșat operațiunea surpriză și au reușit rapid să avanseze zeci de kilometri pe teritoriul rus. Ei au cucerit localitatea Sudja, punct important pe harta tranzitului de gaz rusesc spre Europa.

Guvernatorul Smirnov a transmis că 28 de localități din Kursk se află sub control ucrainean, în timp ce armata ucraineană a precizat că a obținut controlul pe o adâncime de 12 km și o lățime de 40 de km din regiune, informează Hotnews.

Autor: ZiarulNational
Stiri relevante
Top stiri
22.12.2025 08:04 656 Horoscopul zilei 22.12.2025
21.12.2025 08:21 1038 Horoscopul zilei 21.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.85 1 USD 16.92 1 RON 3.90 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte