04:12:38 12.05.2026
Stiri

Robinhood lansează al doilea fond de venture pentru retail, mizând pe boom‑ul startupurilor de inteligență artificială

Actualitate 12.05.2026 03:18 Vizualizări1
Robinhood lansează al doilea fond de venture pentru retail, mizând pe boom‑ul startupurilor de inteligență artificială

La doar două luni după listarea pe bursă a primului său fond de venture, Robinhood se pregătește să lanseze un al doilea fond. Compania a depus o înregistrare confidențială pentru RVII, un pas de reglementare standard care îi permite să parcurgă procesul de aprobare înainte de a face publice detaliile.

Spre deosebire de primul fond, care deține în prezent participații în 10 companii aflate în stadiu avansat — Airwallex, Boom, Databricks, ElevenLabs, Mercor, OpenAI, Oura, Ramp, Revolut și Stripe — RVII va avea o abordare mai largă, investind atât în startupuri aflate în fază de creștere, cât și în companii aflate în stadii incipiente. Este o diferență importantă. Startupurile early-stage sunt mai tinere, mai riscante, dar oferă și potențialul unor câștiguri mult mai mari.

Ținta de strângere de fonduri pentru RVII nu a fost încă stabilită, a precizat compania într-o postare pe blog. Pentru fondul inaugural, Robinhood a urmărit să atragă 1 miliard de dolari, însă în final a ratat acest obiectiv cu câteva sute de milioane.

Chiar și cu acest minus față de ținta inițială, primul fond a avut rezultate puternice. RVI — simbolul bursier al primului fond Robinhood, tranzacționat pe New York Stock Exchange — a debutat la începutul lunii martie la prețul de 21 de dolari pe acțiune și, de atunci, și-a mai mult decât dublat valoarea, închizând luni la 43,69 dolari. Entuziasmul pieței pentru potențialul în domeniul inteligenței artificiale al startupurilor din portofoliu a alimentat, foarte probabil, această creștere a acțiunii.

Conceptul din spatele ambelor fonduri urmărește să acopere un gol vechi privind cine poate investi în startupuri. Conform regulilor federale, doar investitorii „acreditați” — cei cu o avere netă de peste 1 milion de dolari sau cu un venit anual mai mare de 200.000 de dolari — pot investi direct în companii private. Asta a exclus istoric investitorii obișnuiți de la cele mai timpurii și, adesea, cele mai profitabile etape din creșterea unei companii. RVI și acum RVII sunt concepute pentru a schimba această situație, permițând oricui să investească într-un portofoliu de startupuri private printr-un cont obișnuit de brokeraj.

„You can think of [Robinhood Ventures] as a publicly traded venture capital firm with daily liquidity. No accreditation requirements and no carry,” a declarat CEO-ul Robinhood, Vlad Tenev, într-un interviu la conferința Future of Everything. Lichiditatea zilnică înseamnă că acțiunile pot fi cumpărate sau vândute în orice zi în care piața este deschisă, spre deosebire de fondurile VC tradiționale, unde capitalul este blocat ani la rând. Lipsa „carry-ului” înseamnă că Robinhood nu reține un procent din profiturile obținute, așa cum procedează de regulă firmele clasice de venture capital.

În ultimii ani, cele mai valoroase startupuri de inteligență artificială au trecut de la pariuri timpurii la companii evaluate la zeci sau sute de miliarde de dolari, iar aproape toată această apreciere a avut loc pe piețele private, inaccesibile pentru majoritatea investitorilor individuali.

Viziunea pe termen lung a lui Tenev merge însă și mai departe. „The aspiration is, if you’re a company raising a seed round and a Series A round — so, just first capital — retail should be a big chunk of that round, much like it now is in the public markets,” a spus Tenev la conferință. „And we should let those people in at the ground floor, so that they can actually benefit from this potential appreciation that’s increasingly happening in the private markets.”

Dacă această viziune se va contura în realitate, modul în care startupurile își atrag capitalul inițial s-ar putea schimba fundamental. Retailul ar putea ajunge să stea la aceeași masă cu firmele de venture, chiar și în cele mai timpurii runde, acolo unde se obțin adesea cele mai mari câștiguri, dar unde se și pierde foarte mult bani.

Stiri relevante
Top stiri
11.05.2026 08:43 563 Horoscopul zilei 11.05.2026

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 20.18 1 USD 17.14 1 RON 3.87 1 RUB 0.23 1 UAH 0.39
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum privind unirea Republicii Moldova cu România, cum ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte