01:16:13 27.04.2024

REZUMAT VIDEO // Engin Firat a bifat cea de-a treia înfrângere la echipa națională, dar rămâne optimist: „În repriza secundă, suedezii nu au avut șanse și au jucat doar ca să păstreze rezultatul”

Sport 10.01.2020 09:47 Vizualizări2266 Autor: Ziarul National

Echipa națională a pierdut amicalul cu Suedia, 0-1, disputat la Doha, dar selecționerul Engin Firat rămâne optimist în perspectiva meciurilor oficiale din Liga Națiunilor. Rezervele Suediei au marcat în minutul 32, iar echipa noastră, deși a avut câteva șanse, inclusiv un penalti neacordat, nu a putut egala.

Antrenorul Engin Firat a fost nervos pe margine, mai ales când arbitrul nu a acordat un penalti echipei noastre.

„Băieții au jucat cum mi-am dorit. Au fost unele probleme la mijlocul terenului, unde suedezii au controlat balonul. Golul lor a venit anume pe fonul unei greșeli simple. În prima repriză nu am fost mulțumit de jocul prestat de echipa mea, însă în cea de-a doua repriză am controlat în totalitate meciul. Suedezii nu au avut șanse. Au jucat doar ca să păstreze avantajul de un gol. Când stau suedezii grupați în apărare, e foarte greu să-ți creezi ocazii. Chiar și așa, noi am avut câteva ocazii, inclusiv un penalti clar neacordat de arbitru. R. Moldova e o echipă mică și, dacă joacă cu o formație puternică, atunci arbitru închide ochii”, a declarat după meci Engin Firat.

În pofida înfrângerii, a treia la cârma naționalei, selecționerul a rămas mulțumit de felul în care s-au dăruit elevii săi pe teren. În speță, acesta i-a remarcat pe debutanții Cristian Dros (20 de ani) și Denis Rusu. Portarul Politehnicii Iași a avut câteva intervenții foarte bune.

„Am folosit în acest meci debutanți, dar și jucători care au un meci sau două la echipa națională. După acest meci am posibilitatea să aleg dintre mai mulți candidați. Eu nu mă tem să dau șanse unor jucători precum Cristi Dros. Cristi, la fel ca și debutantul Denis Rusu, au făcut un meci foarte bun”, a remarcat Firat.

Fundașul și liderul echipei, Igor Armaș, crede că selecționerul urmează să rezolve o mare problemă a echipei naționale. „În repriza secundă am jucat mai bine, am avut mai mult tupeu, am fost răi, în sensul bun al cuvântului. Eu nu pot să-mi explic de ce noi începem să jucăm doar după ce primim gol. Trebuie să ne obișnuim ca să jucăm agresiv din primele minute ale meciurilor”, a concluzionat Armaș.

Naționala noastră va disputa următorul meci pe 31 martie curent, cu Rusia. Partida se va disputa la Chișinău.

Suedia: 23 Pontus Dahlberg, 2 Joel Andersson, 3 Marcus Danielson, 6 Darijan Bojanic, 8 Gustav Berggren, 9 Jordan Larsson (7 Simon Hedlund, 73), 13 Jesper Karlsson (10 Muamer Tankovic, 78), 14 Adam Andersson, 15 Anel Ahmedhodzic, 19 Daleho Irandust (11 Alexander Kalaniklic, 78), 22 Dino Islamovic

Rezerve: 1 Peter Abrahamsson, 12 Isak Pettersson, 4 Jacob Une Larsson, 5 Martin Olsson, 16 Anton Salestros, 17 Kristopher Da Graca, 20 Simon Sandberg, 21 Robin Soder, 24 August Erlingmark

Antrenor: Janne Andersson

Moldova: 23 Denis Rusu, 2 Anatolie Prepeliță, 5 Constantin Bogdan, 6 Igor Armaș, 10 Eugeniu Cociuc (18 Gheorghe Anton, 59), 11 Cristian Dros, 14 Dan Taras (7 Andrei Cojocari, 46), 15 Sergiu Platica (9 Dan Spătaru, 72), 16 Alexandr Suvorov (22 Dinu Graur, 59), 20 Vladimir Ambros (17 Alexandru Boiciuc, 46), 21 Vadim Rața (19 Artur Patraș, 72)

Rezerve: 1 Nicolai Calancea, 12 Nicolai Cebotari, 4 Maxim Focșa, 8 Denis Marandici

Antrenor: Firat Engin

1-0. Jordan Larsson, 32

26.04.2024 09:12 Nicolae Negru Nicolae Negru // Ion Chicu în fața is...

22.04.2024 09:14 Nicolae Negru Nicolae Negru // Mercenarii lui Șor ș...

20.04.2024 20:07 Ziarul National Nicolae Enciu // Basarabia sub teroar...