06:18:44 26.12.2025
Stiri

Reprezentanții OMS sunt îndemnați să întreprindă o vizită în regiunea transnistreană. Cristina Lesnic: „Constatăm împiedicarea accesului la asistență medicală a cetățenilor asigurați medical de către R. Moldova”

Politică 28.04.2020 18:00 Vizualizări1271
Reprezentanții OMS sunt îndemnați să întreprindă o vizită în regiunea transnistreană. Cristina Lesnic: „Constatăm împiedicarea accesului la asistență medicală a cetățenilor asigurați medical de către R. Moldova”

Chișinăul a solicitat Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) să trimită o misiune tehnică în regiunea transnistreană, parte componentă a R. Moldova, unde autoritățile constituționale nu pot garanta respectarea drepturilor omului, inclusiv accesul populației la servicii medicale.

Solicitarea vine după ce OSCE a informat despre lipsa planurilor de convocare a reuniunii în format 5+2 pentru reglementarea conflictului transnistrean, cerută de Chișinău, la care să fie examinată situația COVID-19 și aspectele de sănătate în regiune.

Astfel, Biroul Politici de Reintegrare face uz de instrumente alternative pentru a se informa despre realitățile crizei pandemice și respectarea drepturilor omului în materie de sănătate în regiunea transnistreană.

Viceprim-ministra pentru Reintegrare, Cristina Lesnic, a subliniat că agenda prioritară pe durata situației de urgență prevede identificarea unui echilibru de sănătate și respectarea drepturilor omului în R. Moldova, care include și starea sănătății populației din regiunea transnistreană, unde locuiesc aproximativ 320 de mii de cetățeni moldoveni.

„Constatăm cu îngrijorare că autoizolarea regiunii transnistrene și împiedicarea liberii circulații în corelare cu accesul la asistență medicală a cetățenilor moldoveni asigurați medical de către R. Moldova, precum și corectitudinea datelor și informațiilor din teren afectează grav drepturile omului, precum și managementul riscurilor în condițiile pandemiei”, a spus Cristina Lesnic.

Oficial, în regiunea transnistreană sunt înregistrate peste 300 de persoane infectate cu COVID – 19.

Autor: Ziarul National
Stiri relevante
Top stiri
25.12.2025 07:56 729 Horoscopul zilei 25.12.2025
24.12.2025 08:06 999 Horoscopul zilei 24.12.2025

Parteneri
Punct de vedere NAȚIONAL
14.05.2025 13:06 ZiarulNational Mihai Gribincea // Moscova rescrie is...

30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

Horoscop
Vezi horoscopul tău pentru astăzi
Capricorn
Vărsător
Pești
Berbec
Taur
Gemeni
Rac
Leu
Fecioară
Balanță
Scorpion
Săgetător
Curs valutar
1 MDL   1 EUR 19.81 1 USD 16.80 1 RON 3.89 1 RUB 0.21 1 UAH 0.40
Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte