13:04:16 11.05.2025
Stiri

Posturile tv afiliate lui Dodon, SANCȚIONATE DUR de CCA pentru minciunile tirajate în campania electorală

Social 08.12.2016 10:28 Vizualizări5390
Posturile tv afiliate lui Dodon, SANCȚIONATE DUR de CCA pentru minciunile tirajate în campania electorală

Posturile de televiziune afiliate Partidului Socialiștilor din R. Moldova și președintelui ales Igor Dodon, „Accent TV” și „NTV”, nu vor avea dreptul să difuzeze publicitate comercială timp de patru zile.

Decizia aparține membrilor Consiliului Coordonator al Audiovizualului (CCA) care au examinat astăzi un raport de monitorizare care vizează ultima perioadă a campaniei electorale prezidențiale.

Mariana Onceanu, membră a CCA, a criticat dur jurnalismul practicat la aceste două posturi de televiziune, afirmând că nu e vorba doar de „propagandă și dezinformare”, dar și de „rea intenție și incitare la ură”. Onceanu a oferit drept exemplu reportajul difuzat la una dintre aceste televiziuni care făcea referire la declarațiile denigratoare ale unui preot la adresa Maiei Sandu, contracandidata lui Igor Dodon din campanie, și la solicitarea unor organizații neguvernamentale de a impozita bisericile.

Posturile de televiziune „Publika TV” și „Jurnal TV” nu vor avea dreptul să dea pe post publicitate timp de trei zile pentru încălcările admise în reflectarea campaniei electorale, iar „Prime”, „TV7” și „RenTV” au fost obligate să achite amenda maximă de 5 400 de lei.

Membra CCA Olga Guțuțui a propus să fie sancționate și posturile tv „Canal 2” și „Canal 3” pentru derogări de la legislație, dar propunerea ei nu a fost susținută de CCA.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Parteneri
Descoperă
Punct de vedere NAȚIONAL
30.12.2024 09:11 Nicolae Negru Nicolae Negru // Anul politic 2024, î...

30.12.2024 09:55 Valeriu Saharneanu Valeriu Saharneanu // Rezidenții tran...

27.12.2024 09:10 Nicolae Negru Nicolae Negru // Maia Sandu, al doile...

Sondaj
Credeți că lupta împotriva corupției mari va fi impulsionată prin comasarea Procuraturii Anticorupție și PCCOCS?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte