00:29:07 14.08.2025
Stiri

Ploile de marți-seară nu au provocat daune doar la Chișinău: 18 localități din mai multe raioane au rămas fără energie electrică

Actualitate 10.08.2022 09:22 Vizualizări1105
Ploile de marți-seară nu au provocat daune doar la Chișinău: 18 localități din mai multe raioane au rămas fără energie electrică

Ploile căzute în seara zilei de marți s-au lăsat cu stricăciuni în Chișinău și au lăsat locuitori din mai multe raioane fără curent electric.

Angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență au fost solicitați să intervină, în seara zilei de 9 august, la pomparea apei și defrișarea copacilor căzuți, inclusiv peste locuințe și mașini pe mai multe adrese din capitală.

Pompierii din municipiul Chișinău au pompat apa dintr-un subsol al unui bloc de locuit de pe strada Iazului.

De intervenția specialiștilor a fost nevoie și în localitatea Grătiești a municipiului, după ce o creangă a căzut peste o conductă de gaz din strada Bogdan Petriceicu Hașdeu 31.

Pe strada Kiev 12 din capitală, salvatorii au avut misiunea de a defrișa un copac căzut peste un automobil. Defrișări de arbori au fost realizate și pe străzile Matei Basarab, Mihail Sadoveanu și Bogdan Voievod din capitală.

La Comrat, salvatorii din sudul republicii au avut misiunea de a defrișa un arbore căzut peste o conductă de gaz din strada Kirova nr. 15.

Totodată, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, au rămas parțial deconectați de la energia electrică oameni din 18 localități ale raioanelor Strășeni, Anenii Noi, Hâncești, UTA Găgăuzia, Cantemir, Cimișlia, Leova, dar și din municipiul Chișinău.

În dimineața zilei de 10 august mai rămâneau parțial deconectate de la energia electrică trei localități din raioanele UTAG Găgăuzia și Cantemir.

Autor:
Stiri relevante
Top stiri

Sondaj
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare în R. Moldova, pentru cine ați vota?
Prietenii noștri

Ziarul Național 2013-2025. Toate drepturile sunt rezervate

Despre noi Publicitate Termeni și condiții News widget RSS Contacte